Kapat

Soğuk Havalarda İçinizi Isıtacak 5 Besin

Anasayfa
Sağlık Soğuk Havalarda İçinizi Isıtacak 5 Besin

Nezle ve gribe yakalanmamak için yeterli tedbirleri alıyor musunuz ? Bağışıklığınızı güçlü tutmanız hastalıklara karşı dirençli olduğunuz anlamına gelmektedir. Bağışıklık sisteminizi güçlü tutmanın yollarından biri de vücut ısısının düşmemesini sağlamaktan geçer. Vücut ısısının düşmesiyle birlikte bağışıklık sisteminiz yavaşlıyor. Bu da vücudu enfeksiyonlara açık bir hale getiriyor. Bulunduğunuz ortamda hastalık yapan bir mikrop varsa hücrelerinize yerleşip zamanla üremeye başlıyor. Vücut ısısını yükseltip üşümemek hastalıklara karşı alabileceğimiz bir önlemdir. Üşümemenin yollarından biri de vücut ısımızı yükselten yiyecekleri tüketmekten geçmektedir.

 

 

5 Tarçın

Soğuk havalardan çok kolay etkileniyorsanız, ısıtıcı özelliği ile tarçın diğer baharatlar içinde hemen hepsinden öne çıkmaktadır. Soğuk havaya çıkmadan önce, dilinizin üzerine koyacağınız bir çay kaşığı toz tarçın, kan akımının vücut yüzeyine doğru hücum etmesine destek oluyor, bu da vücudun ısınmasına büyük oranda yardım ediyor. Tarçını kış mevsiminin vazgeçilmez içeceği olan salebin üzerine ekleyerek kış günlerinde içinizi güzelce ısıtabilirsiniz. İsterseniz çaylarınızı kabuk tarçınla demleyerek de tarçından istediğiniz şekilde fayda sağlayabilirsiniz.

Önerilen Yazı  Burun Estetiği Hakkında Bilinen 5 Yanlış Şey

 

 

4 Havlıcan

İsmi çok fazla bilinmeyen havlıcan, zencefilgiller den olan bir bitki türüdür. Çin zencefili olarak da bilinmektedir. Ancak tadı zencefil ‘e çok fazla benzememektedir. Havlıcan ‘ın kökünün sap kısımları baharat olarak kullanılmaktadır. Vücut ısısını artıran bir bitki olan havlıcan ‘ın kök kısmı, çay şeklinde de demlenerek kullanılmaktadır. Bir bardak sıcak suya 2 çay kaşığı kadar ince kıyılmış havlıcan kökü ekleyip 10-15 dakika iyice demleyebilirsiniz. Önemli bir nokta ise, demi süzerek tüketmelisiniz. Acı tadını bastırmak için içine ılıdıktan sonra isterseniz bal ilave edebilirsiniz.

Önerilen Yazı  Biberiye Çayının 5 Önemli Faydası

 

 

3 Zerdeçal

Hint safranı olarak da bilinen zerdeçalın etken maddesi kurkuminden oluşmaktadır. Termojenik etkisiyle vücut ısısını arttırmaktadır. Zerdeçalın günlük 1-3 gr alınması bir kişi için yeterli. Zerdeçalı balla karıştırıpta kullanabilirsiniz ya da yemeklere, çorbalara, salatalara da ilave edilebilirsiniz. Dışarı çıkmadan önce zerdeçallı süt şeklinde de tercih edebilirsiniz. 1 su bardağı ılık süte yarım çay kaşığı zerdeçal, çeyrek çay kaşığı zencefil, bir çay kaşığı tarçın ve bal ekleyin, bu içecekle içinizi ısıtın.

 

 

2 Ihlamur

Ihlamur; tanen, müsilaj, hesperidin, sudorific glikozit, saponin ve uçucu bir yağ içermektedir. Bu sayede, virüs ve bakterilerin sebep olduğu rahatsızlıklara iyi gelerek bağışıklığı güçlendirmektedir. Ihlamur terlemeyi de teşvik etmektedir. İçindeki müsilaj ise göğüs yumuşatıcı özellik veren bir maddedir. Dolayısıyla kış aylarının vazgeçilmezi olmaya aday bir bitkidir. Kurutulmuş çiçek ve yaprak karışımından 1 tatlı kaşığı alıp üzerine 1 su bardağı kaynatılmış su ilave edin ve 10 dakika süreyle güzelce demlendirin. Bu karışımdan günde 3 kez içebilirsiniz.

Önerilen Yazı  Uykusuzluğunuzu Çözecek 5 Yöntem

 

 

1 Zencefil

Taze zencefil vücut ısısını dengede tutan ve vücutta gelişen hipoterminin düzelmesine katkı sağlayan bir bitki köküdür. Düşen vücut ısınızı artırmak veya soğuk kış gecelerinde ısınmak için toz haline getirilmiş zencefil kökünden 1 çay kaşığı kadar çorbalarınıza katmanız yeterli olur. Zencefil ve tarçını ayrıca sıcak suda 5-10 dakika demleyerek çay halinde de tüketebilirsiniz. İsterseniz toz zencefilden kurabiyeler yaparak çay saatlerine afiyetle yiyebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir