Kapat

Son 5 Yılın En İyi 5 Bilim Kurgu Filmi

Anasayfa
Sanat Son 5 Yılın En İyi 5 Bilim Kurgu Filmi

Konuları bakımında bilim ve teknolojiye dayanan, izlerken algı yaratan ve aklımızla oynayan filmler nasıl kurgulanıyor sorusunun cevabını öğrenmek oldukça zor olmalı. Açıkçası izlerken bu sorunun cevabını beklemeyi değil düşünmeyi bile unutuyoruz. Kendimizi filmin akışına kaptırıp, kalp atışımızın hızlanmasını derinden hissediyoruz. Gün geçtikçe gelişen ve değişen teknoloji ile çekilen filmlerin kurgu yelpazesi de hızlı bir şekilde genişlemektedir. Yakın geçmişe giderek son 5 yılın en iyi 5 bilim kurgu filmini birlikte inceleyelim.

 

 

1 Yıldızlararası (Interstellar, 2014) IMDB: 8,6

Christopher Nolan’ın Oscar’a layık görülen filmi için buraya yazılacak ve anlatacak pek bir şey yok aslında. Dünyadaki tüm kaynakların tükenmek üzere ve insanlığın yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu distopik bir gelecekte, çareler arayan bir grup bilim adamının yeni keşfedilen bir solucan deliği ile boyut değiştirerek tüm dünyaya umut olmalarını konu alır. Duygusal ögelere de sıklıkla yer veren film 3 saat boyunca farklı duygulara sokuyor bizi. Filmin sonunda karışan kafalarımız, en ufak ayrıntıyı dahi sorgulayacak hale gelip cevabını bildiğiniz her şeyi unutmanızı sağlıyor.

Önerilen Yazı  En İyi 5 Girişimci Filmi

 

 

2 Marslı (The Martian, 2015) IMDB: 8,0

Interstellar (2014) kadrosundan iki kişinin ‘gelin kardeşim gelin, çıkarttığınız iyi filmden sonra size aynı türde yeni bir film daha var’ diye bir sefer daha oyuncu kadrosuna dahil edildiği filmde, Matt Damon ve Jessica Chastain oynuyor. Marstaki bir görev sırasında çıkan fırtına sonrası, ölmüş olacağı düşüncesiyle geride bırakılan takım arkadaşlarının yaşadığını öğrenen ekibin, onu evine getirmek için yeniden harekete geçmesini konu alıyor. Mars’ta nasıl hayatta kalınır, bunun için neleri bilmek gerek gibi sorulara yanıt bulabilirsiniz. Anlarsanız yorumlara yazarak bize de anlatın biz pek bir şey anlamadık açıkcası.

Önerilen Yazı  Münir Özkul Hakkında Az Bilinen 5 Şey

 

 

3 Prometheus, 2012 IMDB: 7,0

1979’da Yaratık (Alien) filmi ile karşımıza çıkan yönetmen Ridley Scott 33 sene sonra tüm hikayenin başlangıcı olarak kabul edilen Prometheus ile yeniden karşımıza çıkıyor. Karanlık çekim tarzı ile karışan aklımıza bir de korku ekliyor yeniden. Önümüzdeki sene devam filmi Alien Covenant ile Michael Fassbender ve Noomi Rapace’ı yeniden izleyeceğimiz filmde çok daha fazla korku ve bilim kurgu bizleri bekliyormuş. Ne yapmalı sizce ? Herşeyi unutup, taze taze tekrardan izleyip anlamaya mı çalışsak ?

 

 

4 Zamanın Ötesinde (Predestination, 2014) IMDB: 7,5

Ethan Hawke’ın bir ajanı oynadığı bu bilim kurgu iddia ediyoruz son zamanlardaki en karmaşık senaryoya sahip film. Ülkemizde sinemalarda gösterilmeyen ancak bizce hakkının yendiğini düşündüğümüz filmde zaman yolculuğu yapan bir adamın bir bombacıyı durdurmaya çalışması konu edilir. Peki durduracak olan kimdir, durdurulacak olan kimdir ? Filmi izlemeden önce detaylı şekilde konusunu okumanızı tavsiye ederiz. Sonra bu filmi bana bu blog önerdi diyip akıl sağlığınızdan bizi sorumlu tutmayın 🙂 Sorumlulukları reddediyoruz.

Önerilen Yazı  En Etkileyici 5 Bollywood Filmi

 

 

5 Lucy, 2014 IMDB: 6,4

Bir Luc Besson filmi olan Lucy, hiç hesapta yokken son derece acımasız bir işin ortasında bir denek gibi kalan genç bir kadını konu alır. İçine yerleştirilen kimyasal maddeden habersiz başına binbir türlü kötü iş gelen hatun, öyle bir ‘şey’e dönüşür ki yine aklımız almaz. Normal değişkenlerle dolu hayatımıza bir-iki gömlek fazla gelecek bu olaylar silsilesi, Lucy (Scarlett Johansson) hariç biz zavallı ölümlülerin mantığına göre aşırı bir yük. Biz aklımızın çok küçük bir kısmını kullanabiliyoruz lütfen acıyın bize.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir