Kapat

Stresi Azaltmanın 5 Yolu

Anasayfa
Bilim Stresi Azaltmanın 5 Yolu

Stres günümüzde pek çok kişinin baş etmesi gereken bir sorun haline gelmiş bulunmaktadır. Yaşam tarzımız gün geçtikçe yoğunlaşarak artan strese neden olmaktadır. Ancak bunu önlemek için yapılabilecek pek çok basit şeyler vardır. Sizinde stresi azaltmaya yardımcı olabilecek kolaylıkla uygulayabileceğiniz 5 yol.

 

 

5 Derin Nefes Alın

Derin nefes almak hem stresi azaltmaya yardımcı olur hem de beynin konsantre olabilmesi için gereken oksijeni üretilmesini sağlar. Pek çok kişi doğru şekilde nefes almayı bilemedikleri için hipervantilasyon yani karbondioksitin ciğerlerden dışarı kaçmasına sebep olurlar. Elinizi karnınızın üstüne yerleştirip normal bir şekilde bir süre durun. Ardından derin nefes alıp karnınızın ve göğsünüzün nasıl şiştiğine bir bakın. Bunu her yaptığınızda, nefes almanın başka bir özelliği üzerine düşünün, ciğerlerinizin hava ile dolması, havanın kendisi, burun deliklerinden havanın geçişi gibi. Nefesinizi 3 saniye tutun ve ardından ağzınızdan havayı verin. Günde üç defa, 5 kere bu şekilde derin nefes almak, stres seviyenizin ciddi şekilde düşmesine yardımcı olacaktır. Pek çok kişi derin nefes almanın bize sunduğu avantajları göz ardı etmektedir. Bu, kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken bir stres azaltma yöntemlerindendir ve en önemlisi, bunu yaparken zihninize günün stresinden başka düşünecek bir şeylere yer vermenizdir. Derin nefes almak kesinlikle sizi stresli düşüncelerinizden bir süre bile olsa uzaklaştıracaktır.

Önerilen Yazı  Geleceğimize Işık Tutan 5 Mucit

 

 

4 Doğaya Çıkın

Oturduğunuz yerde stresinizin geçmesini ummak durumu sadece daha kötü bir hale getirecektir. İşin sırrı doğaya çıkmaktadır. Kendinizi, sizi doğa ile bir araya getirecek bir aktivite yaparken hayal etmeye başlayın. Bu size iyi olduğunuzu hatırlamanıza yardımcı olacaktır. Eğer isterseniz temizlik yapmak, çamaşır yıkamak, çekmecelerinizi düzenlemek gibi sıradan günlük ev işleri yaparak da kafanızı güzelce dağıtabilirsiniz. Veya kitap okuyabilir, bir şeyler araştırabilir, arkadaşlarınızla sohbet edebilirsiniz. En basitinden, üzerine odaklanabileceğiniz anti stres topu gibi bir şeyleri sıkabilirsiniz. Evde tek başınıza oturmayın ve ayrıca televizyon izlemeyin.

Önerilen Yazı  Sütün Bilinmeyen 5 Kullanım Alanı

 

 

3 Düşüncelerinizi Değiştirin

Düşünce değişikliği teknikleri yıllardır bahsedilen şeylerdir ancak işe yaramaları için onları nasıl uygulayacağınızı da bilmeniz çok önemli bir detaydır. Size stresli hissettiren negatif bir düşünceniz olduğunda kendinize “dur” demeyi bilin. Bu düşünceyi yazıp geliştirmeye ve alternatif açılardan bakmaya özen gösterin. Size kendinizi daha sakin hissettiren, alternatif düşünceler bu konuda etkili çözüm olacaktır. Ayrıca büyük resmi daha rahat görmenize de yardımcı olacaktır. Örnek olarak ; önemli bir toplantıya geç kaldığınız için işten atılacağınızdan dolayı mı endişeleniyorsunuz ? Bu düşünceyi anında durdurup yerine daha uygun bir şey düşünün.“Ben sadece insanım ve trafiği her zaman önceden tahmin edemeyebilirim.”

 

 

2 Endişelerinizi Kabul Edin

Stresli olduğunuzu kabul etmeniz, stresin sizin üzerinizdeki etkisini azaltmak için ilk yapmanız gereken şeylerden birisidir. Korkmuş olduğunuzu kabul edin ve aklınızdaki negatif düşünceler ile yüzleşmeye başlayın. Stres çoğunlukla, gelecekte olacak şeyler veya olmamasından korktuğumuz şeyler için endişe etmekten kaynaklanmaktadır. Sadece siz gerildiğiniz ve stresli olduğunuz için gizli bir tehlike olduğunu var saymayınız. Düşüncelerinizi dağıtıp bu şekilde hissetmenize neden olan şey de strestir.

Önerilen Yazı  İnsan Beyninin En İlginç 5 Yönü

 

 

1 Egzersiz Yapın

Herkes egzersiz yapmanın endorfin salgılattığını bilmektedir. Endorfin zihninizin kendini daha iyi hissetme kapasitesini arttırmaktadır. Egzersiz yapmak illa her gün saatlerinizi spor salonunda geçirmeniz anlamına gelmez. Elinizden geldiğince aktif olmanız yani günde bir veya iki defa yaklaşık 15-30 dakika yürüyüş yapmanız da egzersiz olarak sayılmaktadır. Bisiklete binmek, tempolu yürüyüş gibi kardiyo çalışmaları, tenis veya golf oynamak da egzersiz yapmakta sayılır. Bir yoga veya Pilates kursuna da katılabilirsiniz. Ne kadar aktif olursanız kendinizi o kadar iyi hissedeceksiniz. Eğer televizyon izleme bağımlılığınız varsa, duygusal durumunuzu ve ruh halinizi yükseltip stresi azaltmak sizin için daha zor bir hal alacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir