Kapat

Su İçmenin Bilinmeyen 5 Faydası

Anasayfa
Sağlık Su İçmenin Bilinmeyen 5 Faydası

Vücut sağlığını korumanın yollarından en önemlisi de yeterli ve bol miktarda su içmektir. Vücut ağırlığımızın  %10’undan fazla su kaybı halsizliğe sebep olurken, bu oranın %20’ye çıkması hayati tehlike oluşturuyor. Bol su içmenin faydaları kilo kontrolü gibi benzeri sağlık sorunlarında da yardımı olan su çok önemli yer kaplar. Kadınların günde ortalama 2 erkeklerin ise 2,5 litre su içiyor olmaları gerekir. Vücudun yaşamsal faaliyetlerine devam edebilmesi için içtiğimiz su önemli rol oynar. Su içmenin faydalarını ise sizler için sıraladık.

Önerilen Yazı  Kaşıntı Sorununa 5 Çözüm Yolu

 

Su İçmenin Faydaları Maddeler Halinde

5 Ağız Kokusunu Önler

Ağız Kokusunu Önler

Gün içerisinde az sıvı tüketimi ve besin tüketiminin yetersiz olması sebebiyle tükürük miktarı azalabilir. Tükürük sıvısının azalması nedeniyle de ağız temizliği için gerekli olan sıvı yetersiz kalır. Bu sebepten dolayıda ağız kokusu oluşur. Tükürük sıvısının azalması ağız kokusunu oluşturmasının yanı sıra, ağız kuruluğuna da yol açar. Ağız kuruluğunun oluşması ise konuşma, yutkunma ve çiğnemeyi etkiler.

 

4 Sağlıklı Bir Gebelik Dönemi Geçirmeyi Sağlar

Sağlıklı Bir Gebelik Dönemi Geçirmeyi Sağlar

Gebelik döneminde annelerin daha çok su almaya ihtiyaçları çünkü bebeğin gelişimi anne karnındaki sıvı içerisinde olur. Bu sebeple de annenin kan hacminde artış olur ve bu da daha çok su ihtiyacına neden olur. Gebelik döneminde annenin bu uyarıya uyup daha çok su ihtiyacını karşılaması gerekmektedir.

Önerilen Yazı  Topuk Çatlaklarına 5 Çözüm Yolu

 

3 Beyinsel Faaliyetler İçin Önemlidir

Beyinsel Faaliyetler İçin Önemlidir

Beyinde unutkanlık gibi rahatsızlıklar yaşandığı için bu organımızı iyi bir şekilde koruyup beslemeliyiz. Bu sebepten dolayı da yeterli ve sağlıklı bir şekilde su tüketimine dikkat edilmelidir. Susuz kalmak unutkanlığın yanı sıra dikkat hızını ve hareket yeteneğini de olumsuz etkiler. Bu yüzden bol su içip beynimizi zinde tutmamız önemli bir etkendir.

 

2Kas Kitlesi Fazla Olanlar İçin Daha Fazla İçmek Önemlidir

Kas Kitlesi Fazla Olanlar İçin Daha Fazla İçmek Önemlidir

Spor yaparken düzenli ve sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz, uyuma ve düzenli su tüketimine dikkat etmemiz gerekmektedir. Özellikle kas geliştirici antrenmanlar yapanlar için bu 4 madde değişmez bir önem taşır. Vücudumuzdaki kas kitlesindeki artış sebebiyle su ihtiyacımızda artışa geçer. Yapılacak olan spor öncesi ve sonra içilecek olan su kasılmalar ve kramplara karşı çıkmada etkili bir yoldur.

Önerilen Yazı  Saç Dökülmesinin 5 Nedeni

 

1 Stresi Su İçerek Yenmenizi Sağlar

Stresi Su İçerek Yenmenizi Sağlar

İnsanların beyninin yaklaşık olarak %85’i sudan oluşur. Vücudunuzda eğer yeteri kadar su bulunmuyorsa hem ruhen hem de fiziksel olarak kendinizi stres altında hissedersiniz. Bu nedenle susuzluğa karşı dayanıksızdır. Beyin dokularımızın susuz kalması sonucunda su içmek için sürekli bir istek duyarız ve suya erişimimizin olmadığı durumlarda kendimizi gergin hissederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir