Kapat

Sumak Bitkisinin 5 Önemli Faydası

Anasayfa
Bitki Sumak Bitkisinin 5 Önemli Faydası

Rhus bitkisinin çeşitlerinden elde edilen sumağın, meyveleri günümüzde kurutulup ve öğütülerek kullanılmaktadır. Sumak, özellikle de et ve sebze yemeklerinde limonumsu ekşi lezzetiyle mutfaklara büyük bir zenginlik katmaktadır. Yemeklerde sık bir şekilde kullanılan bitkiler düşünüldüğü zaman, sumak diğerlerine göre daha nadir kullanılmaktadır. Ancak sumak bitkisinin meyveleri özellikle de Kuzey Amerika’da oldukça popülerdir. Sağlığa olan faydalarıyla birlikte mükemmel ekşi lezzeti açısından hasat edilmektedir.

 

Dünyanın birçok yerinde kök salan sumak çalıları özellikle de Afrika, Orta Doğu ve Kuzey Amerika’da büyük alanlarda yetişmektedir. Yeşilimsi, krem rengi ya da kırmızı renkte bulunmakta olan sumak meyveleri zaman içerisinde kuruyarak koyu kırmızı, morumsu çekirdek kümeleri halini almaktadırlar. Sumak Türk, Arap ve Ortadoğu mutfaklarında kendine geniş bir yer edinmiş olarak bilinmektedir. Kuzey Amerika’nın yerlileri ise sıcak ya da soğuk olarak şurubunu veya çayını hazırlayarak tüketmek adına kullanmaktadır.İşte sumak bitkisinin bazı önemli faydaları.

Önerilen Yazı  Yaz Meyvesi Olan İncirin 5 Faydası

Sumak Neye İyi Gelir

 • #1 Güçlü Bir Antioksidandır

  Sumak, sağlıklı hücrelere zarar veren serbest radikallere karşı büyük bir oranda mücadele edebilen güçlü antioksidanlarla doludur. 2004 yılında yapılan bir araştırmaya göre, antioksidanlar kalp hastalıkları açısından erken yaşlanmaya kadar birçok olumsuz durumdan sorumlu olan serbest radikallerle savaşmaktadır. Yeterli dozda alınan sumak ise antioksidan aktivitesi ile bu durumu tam tersine çevirmektedir.

 • #2 Mantar Enfeksiyonlarıyla Mücadele Eder

  Yapılan araştırmalar sonucunda, sumağın etkili bir antifungal etkiye sahip olduğu ortaya çıkarılmıştır. Sumak, özellikle de bir insan patojeni olan Aspergillus flavus mantarına karşı büyük bir mücadele edebilmektedir. Aspergillus flavus akciğer enfeksiyonuna sebep olabilmektedir. AIDS ve kanser tedavisindeki kemoterapi hastalarının ise bağışık sistemini de aynı zamanda zayıflatmaktadır. Bu enfeksiyon akciğerler, kalp, böbrekler ve beyin dahil olmak üzere, vücuttaki bir çok organı etkileyebilme özelliğine sahiptir. Ateş, göğüs ağrısı, öksürük, nefes darlığı ve eklem ağrıları oldukça sık bir şekilde görülen belirtileridir.

 • #3 İdrar Söktürücüdür

  Sumağın idrar söktürücü gibi bir özelliği de vardır. Bu sebepten dolayı, idrar üretimine yardımcı olarak vücuttan toksit maddelerin atılmasını büyük bir oranda sağlamaktadır. Ağrılı idrara çıkma ve iltihap ile sonuçlanan mesane iltihabını tedavi etmek amacıyla da kullanılmaktadır. Genel olarak, bağırsak şikayetleri açısından sumaktan faydalanılmaktadır. Ortadoğu’da, ekşi sumak suyu ise mide rahatsızlığını rahatlatmak amacıyla sık sık kullanılan bir seçenek haline gelmiştir. Yatağı ıslatma sorununu tedavi etmek açısından ise geleneksel bir ilaç olma özelliğini de aynı zamanda taşımaktadır.

 • #4 Kanserle Mücadele Eder

  Bazı araştırmalara göre sumak bitkisinin kanser karşıtı özellikler sergilediği görülmüştür. Yine yapılan başka bir araştırmaya göre ise, sumak özü kemoterapötik ilaç ile birlikte kullanılmaktadır. Meme kanserinin tedavisi sırasında sağlıklı hücreleri koruduğuna da büyük bir oranda inanılmaktadır. Sonuç olarak ise, sumak kanser kemoterapisi açısından umut verici bir kemoterapötik ilaç olarak günümüzde kabul edilmiştir.

 • #5 Damar Sertliğine İyi Gelir

  Sumak yüksek oranda antioksidan içerdiğinden dolayı kardiyovasküler sistem açısından oldukça iyi olabileceği öne sürülmüştür. Sumak üzerine yapılan araştırmalarda ise, sumağın vasküler düz kas hücresi (VSMC) göçünü engellediği, ateroskleroz patogenezinde önemli bir rol oynadığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak ise, damar sertliğini devre dışı bırakmaya büyük bir oranda yardımcı olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir