Kapat

Suyun Zayıflamaya Olan 5 Etkisi

Anasayfa
Sağlık Suyun Zayıflamaya Olan 5 Etkisi

Zayıflamayı hızlandıran faktörlerin neler olduğu özellikle çoğu kadının cevabını en çok merak ettiği sorulardan bir tanesi haline gelmiştir. Genellikle yaygın bir fikir, suyun zayıflamaya yardımcı olduğu yönündedir. Gerçekten de gün içerisinde yeterli miktarda tükettiğiniz su, metabolizmanızın çalışmasını hızlandırarak zayıflamaya büyük oranda yardımcı oluyor. Peki suyun bu yardımından hangi şekillerde faydalanabiliriz ? Öncelikle bol su içmek, aşırı yemek yemenizin büyük oranda önüne geçmektedir. Pek çok insan susamayı açlıkla karıştırıyor ve susadığı zaman da ilk olarak su içmek yerine öncelikle yemek yeme eğilimi gösteriyor.

 

Bu kilo konusunda yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesidir. Eğer gün ortasında aşırı yemek yeme ihtiyacı hissediyorsanız ve bu iştahınızın gerçekten açlıktan kaynaklı olduğundan emin değilseniz, bir şeyler atıştırmadan önce kesinlikle bir bardak su içmeyi denemelisiniz. Su içtikten 30 dakika sonra hala aç olup olmadığınızı kontrol edebilir, gereksiz kalori almaktan da bu sayede kurtulabilirsiniz. Suyun zayıflamaya olan etkilerinden bazıları.

 

 • #1 Sindirmeye Yardımcı Olur

  Su, sindirim sistemine yardımcı olarak karaciğer dahil olmak üzere pek çok organın çalışmasını büyük oranda destekler. Günlük almanız gereken su miktarının altına düştüğünüz zamanlarda sindirim sisteminiz zayıflar, bunun sonucunda da sindirim sisteminizin çalışma hızı yavaşlayarak metabolizmanızın yağ yakımı en az seviyeye düşer. Bütün bunlar sizin kendinizi yorgun hissetmenize neden olarak sürekli halsizlik hissetmenize sebep olacaktır.Vücudunuzun her 1000 kaloriyi yakması adına , sindirim sisteminizin 1 litre suya ihtiyacı vardır.

 • #2 Motivasyon Kaynağı

  İster inanın isterse inanmayın, su oldukça iyi bir motivasyon kaynağı ve kilo vermenizi kolaylaştırarak hedefinize daha hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlamaktadır. 1 bardak su içtiğiniz her zaman, kilo vermek istediğinizi ve bu amaçla kendinize belirlediğiniz hedefinizi her zaman aklınıza getirmeyi unutmayın. Su içmek ve içtiğiniz her bardak suyun size hedeflerinizi hatırlatması, kendinize hedefleriniz adına çalıştığınız hissini verecek ve size büyük bir motivasyon kaynağı haline gelecektir.

 • #3 Sıfır Kaloridir

  Her gün istediğiniz oranlarda, kaç bardak içmek isterseniz o kadar su içebilirsiniz. Aldığınız kalori konusunda endişelenmenize hiç gerek yok çünkü; su 0 kalori ve içebileceğiniz en doğal içeceklerden bir tanesidir. Kalori içermemesinin yanı sıra, su içmek diğer içeceklere olan yöneliminizi zaman içerisinde azaltarak size her zaman suya yöneltecektir. Gün içerisinde özellikle şeker yüklü ve bol kalorili pek çok içecekten su içerek uzaklaşmak diyetinizi oldukça destekleyecek sizin için oldukça önemli bir ipucudur. Tabi ki, bütün içecekler bol kalorili ve şekerli olmamaktadır. Düşük kalorili sağlıklı içecekler de bulunmaktadır ; ancak hiç biri suyun taşıdığı kadar hayati bir önem taşımıyor ve vücudunuzun suya ihtiyaç duyduğu kadar başka hiç bir içeceğe onun kadar ihtiyacı bulunmamaktadır.

 • #4 İştahınızı Yatıştırır

  Günde kaç kez bir şeyler yeme ihtiyacınız olduğunu hissediyorsunuz; fakat bunun nedenini bilmiyorsunuz ? Böyle zamanlarda birçok kez buzdolabının kapağını açar, bir süre raflarda atıştıracak şeyler arar ve en sonunda gereksiz yere şeker ve kalori yüklü atıştırmalıklara yönelirsiniz. Bilinen birçok diyetisyen tarafından verilen gizli bir tüyo şu; 1 bardak su içerek 10 dakika kadar beklemek. Su içmek, iştahınızı yatıştırmanız adına ilk adımı sağlaması açısından her zaman sizin için iyi bir yöntem olacaktır. Bu sayede de fazladan kalori almamanızı sağlayacak ve suçluluk duygunuzu ortadan kaldıracaktır. Eğer 10 dakika bekledikten sonra hala tatlı bir şeyler ya da hafif tuzlu atıştırmalıklar canınız çekiyorsa, mümkün olduğu sürece 100 kalorinin altındaki sağlıklı yiyeceklere (meyveler, çiğ sebzeler gibi) yönelmek sizin adınıza doğru bir seçim olacaktır.

 • #5 Daha Hızlı Kilo Kaybı Sağlar

  Su size diğer içeceklerin ve yiyeceklerin verdiği şekilde aynı enerjiyi veremez ama; başka pek çok şekilde size yardımcı olur. Bol su içmek ve vücudunuzun her zaman ihtiyacı olan su miktarına sahip olması sayesinde gün içinde karşılaşabileceğiniz baş ağrılarını önleyecek, daha çok odaklanmanızı sağlayarak hafıza konusunda size büyük oranda  yardımcı olacaktır. Peki bunların kilo vermek ile nasıl bir ilgisi vardır ? Bütün bu faydalar sizin, daha çok enerji dolu hissetmenize, spor yapma konusunda daha istekli olarak diyetinize yorgun olmanıza rağmen devam edebilmenize büyük bir olanak sağlayacaktır. Baş ağrısı ya da yorgunluk hissetmemek, bütün gün içindeki aktivitelerinizi bütünüyle pozitif yöne doğru çekecektir.

Önerilen Yazı  Boyun Ağrısı Geçiren 5 Yöntem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir