Kapat

Tahriş Olan Cilde İyi Gelecek 5 Doğal Çözüm Yolu

Anasayfa
Sağlık Tahriş Olan Cilde İyi Gelecek 5 Doğal Çözüm Yolu

Sağlıklı ve güzel bir görüntüye sahip olabilmek için cilt sağlığı ve bakımı oldukça önem taşımaktadır. Çeşitli sebepler nedeni ile tahriş olan cildi tedavi edebilmek adına birçok kimyasal yöntem bulunsa da tahriş olan cildi iyileştirmek için birbirinden farklı doğal ve etkili yöntemlerde bulunmaktadır. Aynı zamanda bu doğal yöntemler cildi yalnızca tedavi etmekle kalmaz besleyerek daha sağlıklı ve canlı bir görüntüye kavuşturmaya yardımcı olur. Yazımızda cildin tahriş olmasına neden olan nedenleri ve tahriş olan cilde neyin iyi gelebileceğini öğrenebilirsiniz.

 

 • #1 Zeytinyağı ve Limon Karşımı

  Cildinizde tahriş olmuş olan bölgeye uygulayabilmek için bir yemek kaşığı zeytinyağı ile bir çay kaşığı limon suyunu iyice karıştırarak oluşturacağınız karışımı tahriş olan bölgeye uygulayarak 20 dakika bekleyin ve bu işlemin ardından bölgeyi ılık su yardımıyla güzel bir şekilde durulayın. Bu işlemi 3 gün boyunca tekrar ederek tahriş olan bölgeyi daha sağlıklı hale getirebilirsiniz. Bu işlem cildin kendisini yenilemesini sağlayarak tahrişleri en az seviyeye indirecektir. Bu işlemler esnasında ilk başlarda kaşıntı ve yanma olabilir ama etki zaman içerisinde kendisini kaybedecektir. Tahriş olan bölgenin dışında kızarma görülürse uygulama derhal o andan itibaren kesilmelidir.

 • #2 Domates

  Domates içerisinde bulundurduğu zengin A ve C vitaminleri sayesinde oldukça etkili bir cilt desteği sağlamaktadır. Antioksidan özelliği de bulunan domates peltesi tahriş olan bölgenin iyileşmesini daha hızlı bir hale getirecektir. Domates peltesini cildinizin tahriş olan bölgesine sürdükten 10-15 dakika sonra bölgeyi yıkamayı kesinlikle unutmamalısınız. Aynı zamanda domates peltesini haftada 2-3 defa cildinize uygulamanız cilt sağlığınızı olumlu yönde etkileyerek güzel bir cilde kavuşmanızı sağlayacaktır.

 • #3 Yoğurt ve Badem Yağı

  Tahriş olan bölgeye 2-3 gün uygulayacağınız yoğurt ve badem yağı karışımı sayesinde cildinizdeki istenmeyen tahrişlerden kolay bir yolla kurtulabilirsiniz. Bunun için öncelikle 1 yemek kaşığı yoğurt ve yarım çay kaşığı badem yağını iyice karıştırarak karışımınızı hazırlayın ardından ise bu karışımı tahriş olmuş olan bölgeye uygulayarak yaklaşık olarak 20 dakika bekletin bu sürecin sonunda da cildinizi ılık su yardımı ile güzelce yıkayın. Bu uygulamayı tahriş olan bölge düzelinceye kadar devam ettirebilirsiniz.

 • #4 Zencefil ve Ekinezya

  Cilt üzerinde ki sivilceler oluşturdukları kaşıntılar sonucunda ciltte büyük oranda tahrişe neden olabilirler. Özellikle bu kaşıntıların ardından oluşacak tahrişlerin önüne geçebilmek adına zencefil ve ekinezya kaynatılır ardından ise bu karışım buz kalıbına konularak dondurulur daha sonrasında ise yüze uygulanır. Bu işlem sayesinde tahriş olan bölge pürüzsüz hale gelerek sivilcelerin de yok olmasına büyük bir fayda sağlar.

 • #5 Salatalık Maskesi

  Tahriş olan cildinizin yatışmasında etkili olan bir diğer uygulama ise salatalık maskesidir. Blenderdan geçireceğiniz salatalıkları tahriş olan bölgenize uygulayarak 10 dakika beklemeli ve ardından soğuk su yardımıyla güzelce yıkamalısınız. Böylece cilt bir süre sonra yenilenmeye başlayacak ve yatışacaktır. Aynı zamanda haftada bir kez uygulayacağınız salatalık maskesi cildinizin daha sağlıklı ve parlak bir görüntüye kavuşmasını sağlayacaktır.

Önerilen Yazı  Karaciğer Yağlanması İçin 5 Çözüm Yolu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir