Kapat

Tarçının En Bilindik 5 Faydası

Anasayfa
Bitki Tarçının En Bilindik 5 Faydası

Genel olarak yemeklerde baharat ve çeşitli hastalıkların tedavisinde de doğal bir ilaç olarak yüzyıllardır kullanılan tarçın, aynı adlı ağacın kabuğundan elde edilmektedir. Çin (Cassia) ve Seylan olarak bilinen 2 farklı tarçın türü bulunmaktadır. Bu iki tarçın çeşidi tat ve görünüm olarak birbirine benzerdir fakat Seylan tarçını diğerine oranla biraz daha tatlıdır, daha zor bulunur ve kan şekerini düşürmede Çin tarçınına göre daha fazla etkili olduğu bilinmektedir.

 

Tarçının faydaları arasında besin lifi açısından zengin olduğu için sindirimi kolaylaştırması ve kan şekeri dengesini koruması adına ilk sıralarda gösterilmesiyle beraber , alternatif tıpta daha pek çok farklı kullanım alanı bulunmaktadır. Faydalarından bazıları da bilimsel araştırmalarla desteklenirken bazıları sadece nesilden nesile aktarılan bilgilerden oluşmaktadır ve doğrulukları bilinmemektedir. İşte tarçının faydaları.

 

 • #1 Soğuk Algınlığını Önler

  Soğuk algınlığı ve nezle gibi hastalıklar için aradığınız bir doğal ilaç mı var ? Yarım çay kaşığı tarçın ve bir çay kaşı balı güzel bir şekilde karıştırarak günde 2-3 defa tüketin. Bu karışım hem soğuk algınlığının geçmesine hem de öksürüğün azalmasına yardımcı olur. Sinüzite bağlı olarak ortaya çıkan baş ağrılarınz için de tarçını doğal bir ilaç olarak kullanabilirsiniz. Bir bardak ılık suyun içerisine yarım çay kaşığı kadar tarçın koyup iyice karıştırın. Bu karışımı başınızın ağrıyan bölgelerine masaj yaparak sürüp 15-20 dakika kadar bekletin. Ardından ılık suyla yüzünüzü güzelce durulayın. Bu işlem sonrasında kendinizi çok daha iyi hissedeceksinizdir.

 • #2 Kan Şekerini Düzenler

  Yapılan bilimsel bir araştırmada, 40 gün boyunca her gün olmak koşuluyla 1-6 gram arası tarçın tüketen gönüllülerin kolesterol seviyelerinde %18, kan şekeri seviyelerinde ise yaklaşık olarak %24 düşme olduğu belirlenmiştir. 2012 yılında, tarçının kan şekerini düşürmeye olan etkileri üzerine o güne kadar yapılan tüm çalışmaların gözden geçirilmesi sonucunda tarçın ve tarçın takviyelerinin glisemik kontrole yardımcı olduğu sonucunu ortaya çıkarmışlardır. Bu alanda halen araştırmalar yapılmakla birlikte tarçının kan şekerini düşürdüğü ve insülini arttırdığı bilimsel olarak  tespit edilmiştir.

 • #3 Zayıflamaya Yardımcı Olur

  Besin lifi açısından oldukça zengin olan tarçın yemeklerden sonra kendinizi daha uzun süre boyunca tok hissetmenize yardımcı olmaktadır. Tarçının kilo vermeye etkisi üzerine yapılan birçok araştırmada, bu baharatın kan şekerini düzenleyeme yardımcı olmasının üzerinde durulmuştur.Bunun nedeni ise kan şekerinde yaşanan dalgalanmaların gıdalar yoluyla alınan yağın vücut tarafından depolanmasını arttırdığı ortaya çıkarılmıştır.

 • #4 Hafızayı Güçlendirir

  Yapılan bir bilimsel araştırmaya göre tarçın kokusunun hafızayı geliştirdiği ve zamanla bilişsel fonksiyonu arttırdığı belirlenmiştir. 2009 yılında “Journal of Alzheimer’s Disease” adlı bilimsel bir dergide yayınlanan bir diğer makaleye göre ise, tarçın özü Alzheimer hastalarında görülen “tau proteinlerinin kümelenmesini” önleyerek bu hastalığın gelişimini önlemeye yardımcı olmaktadır. Tarçının hafızayı güçlendirmedeki etkisi üzerine daha çok araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır ve bu konu üzerinde yapılan çalışmalar zaman ilerledikçe ümit vermektedir.

 • #5 İstenmeyen Pıhtılaşmaları Önler

  Fiziksel yaralanmalar sonucunda kanın pıhtılaşmasını sağlayarak kanamayı durduran trombositler bazı durumlarda herhangi bir yaralanma olmamasına rağmen damar içinde bir araya gelerek damar tıkanıklığına neden olabilir. Tarçının bu tehlikeli pıhtılaşma üzerine etkisi ile ilgili çok sayıda bilimsel araştırma yapılmaktadır. Tarçının içerisinde bulunan “sinamaldehid” (sinamik aldehit olarak da adlandırılır) istenmeyen pıhtılaşmaların önüne geçerek engellemeye yardımcı olmaktadır. Tarçının bu özelliği nedeniyle aynı zamanda iltihap önleyici olarak kullanılmasınıda sağlamaktadır.

Önerilen Yazı  Sevmediğimiz Pırasanın 5 Önemli Faydası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir