Kapat

Taze Fasulyenin En Önemli 5 Faydası

Anasayfa
Bitki Taze Fasulyenin En Önemli 5 Faydası

Taze Fasulye, özellikle Karadeniz bölgesinde en çok sevilen sebze türlerinden biridir. Özellikle yaz aylarında sofraların vazgeçilmez tadı olan taze fasulye lezzetinin yanında birçok hastalığa ilaç etkisi yaratır. Kolay pişirilmesi ve hemen hemen herkes tarafından sevilmesinden dolayı sofralarda çokça tercih edilir. Taze fasulye sadece yemeklerde değil salatalarda, mezelerde, turşularda da kullanılır. Taze fasulye yemeklerinin lezzetli olduğu kadar çok da faydalı olduğu bir gerçektir. Taze fasulyenin insan sağlığına birçok faydası vardır ve uzmanlara göre en az haftada 1 kere tüketilmesi gerekmektedir. Peki yeşil fasulyenin faydaları nelerdir ?

Önerilen Yazı  Kaktüs Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken 5 Etken

 

 

1 Kalp rahatsızlıklarının en büyük düşmanı olarak görülür.

Kalbe dost çok çeşitli yemek vardır. Ancak yanlış tüketim kalp sağlığına olumsuz yönde etki yapabilir. Dolayısıyla ilk aşamada besinleri nasıl tükettiğinize dikkat etmeniz gerekir. Örneğin taze fasulye sulu yemek yapımında bol yağlı tuzlu şeklinde yapılırsa kalbe yararı değil zararı olur. Ancak az yağlı ve çok az tuzlu, sulu taze fasulye yemeği kalp için dost yiyeceklerden biri olur.

 

 

2 Kolestrolü düzenler.

Bazı insanlarda kalp ritmi bozukluklarıyla ilgili pek çok şikayet bulunur. Buna kolesterol adı verilir. Kolesterol kontrolünü yapabilmek için de tükettikleri besinlere özen göstermeleri gerekir. Taze fasulye içerdiği besleyici maddeler sayesinde kolesterolü yüksek olan kişilerin daha normal seviyede kalmasını sağlar. Bu şekilde taze fasulye kolesterol düzenleyicidir.

Önerilen Yazı  Dünyanın En Zehirli 5 Bitkisi

 

 

3 Akciğer hastalıklarına iyi gelir.

Astım, bronşit, nefes darlığı gibi çeşitli akciğer rahatsızlıkları vardır. Bu akciğer hastalıkları insanın doğal yaşamını büyük derece de olumsuz etkiler. Bu durum karşısında insanlar da akciğer hastalıklarından korunmak isterler. Astım, bronşit gibi hastalıklar küçük çocuklarda bile görülebildiği için çocukların beslenmelerine çok fazla dikkat edilmelidir. Taze fasulye akciğeri korur, işlevini daha iyi yapmasını sağlar. Astım, bronşit gibi hastalıkların da oluşumunu engeller.

 

 

4 Migren ağrılarında ilaç tedavisinden daha etkilidir.

Günümüzde yaşanan olaylar karşısında bazı hastalıklar ve de düzenli olarak yaşanan rahatsızlıklar vardır. Orta seviyede sürekli olarak yaşanan baş ağrısının tıp dilindeki adı da migrendir. Migren artık sıklıkla pek çok şekilde insanda görülen rahatsızlıktır. Düzenli baş ağrısını azaltıcı etkiler gösterdiği bazı besinler vardır. Taze fasulye de bunlardan biridir. Taze fasulye migren ağrısını büyük bir oranda azaltmaya yardımcı olur.

Önerilen Yazı  Sumak Bitkisinin 5 Önemli Faydası

 

 

5 Doğum öncesi hamileler için en yararlı besindir.

Yeşil fasulye aynı zamanda folik asit bakımından da zengin bir besindir. Hamile kadının vücudundaki yeterli düzeydeki folik asit seviyesi ceninin sağlıklı olmasını ve normal gelişimde olmasını sağlar. Bu nedenle folik asit bakımından zengin olan yeşil fasulyenin hamileler tarafından tüketilmesi önerilmektedir.

 

Yazımızı beğendiyseniz yorum olarak bize geri dönüş yapmayı unutmayın 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir