Kapat

Tırnak Yeme Alışkanlığını Önlemenin 5 Yolu

Anasayfa
Sağlık Tırnak Yeme Alışkanlığını Önlemenin 5 Yolu

Tırnak yemek genel olarak stres belirtisi olarak bilinmektedir. Özellikle de çocukluk döneminde başlayarak yetişkinlikte de sürecini devam ettirir. Fakat tırnak yemek masum görünse de ileriki zamanlarda bazı sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Sürekli olarak tırnaklarınızı yemek, tırnaklarınızın etrafındaki derinin incelerek tahrip olmasına, tırnakların uzamasını sağlayan dokuların hasar görmesine, tırnaklar yardımıyla vücuda bakterilerin ve virüslerin girmesine, aynı zamanda da buna bağlı olarak çeşitli hastalıkların oluşmasına ve yaşanmasına sebep olabilmektedirler.

 

Kozmetik olarak da tatsız bir görünüme yol açan tırnak yeme alışkanlığı zaman içerisinde bağımlılık haline gelerek ileride bırakması zor olabilir. Kronik olmaya başladığı zaman tırnak etrafındaki deride enfeksiyona, anormal deri uzantılarına, diş ve tırnak hasarına büyük bir oranda neden olur. Fakat bu alışkanlıktan kurtulmak adına deneyebileceğiniz belirli yöntemler bulunmaktadır. İşte o yöntemlerden bazıları.

 

 

1 Tırnaklarınızı Kısa Kesin ve Bakım Yapın

Daha kısa tırnaklara sahip olmanız durumunda ısıracak daha az alanınız kalır ve bu sayede ısırma ihtiyacı duymayabilirsiniz. Eğer çiğneyebileceğiniz herhangi bir şey kalmazsa siz de çiğneme dürtüsü hissetmezsiniz. Fakat bunun için tırnaklarınızı düzenli olarak kesmeniz gerekmektedir aksi taktirde uzamaya devam edeceklerdir.Tırnaklarınıza ayrıca düzenli olarak manikür yaptırmak ve oje sürmek de tırnak ısırma alışkanlığını bırakmanıza büyük bir oranda katkı sağlayacaktır. Düzenli bakım yaptırdığınız süre boyunca hem para harcamış olacak hem de harika görünen tırnakları elde etmiş olacaksınızdır. Tırnaklarınız güzel göründüğü zaman ise onları ısırmak sizin için daha zor bir hale gelecektir çünkü bu manzarayı bozmaya içiniz el vermeyecektir.

Önerilen Yazı  Haşhaşın Bilinmeyen 5 Faydası

 

 

2 Ellerinizi ve Ağzınızı Meşgul Tutmaya Çalışın

Tırnaklarınızı ısırmak istediğiniz zamanlarda hemen ellerinizi meşgul tutumaya başlayın, örneğin bir stres topu, stres çarkı, bir kalem, o anda elinize ne geçerse onunla oynamaya başlayın. Yanınızda kesinlikle ellerinizi meşgul edecek, oynayacak bir şey bulundurun ve ne zaman tırnak yeme isteğiniz başlarsa onlarla ilgilenin.Tırnak yemek istediğiniz zamanlarda ağzınıza sağlıklı şeyler alıp onları yiyin ya da bir şeyler çiğneyin. Örneğin şekersiz sakızlar, naneli şekerler gibi şeyler hem lezzetlidir hem de ağzınızı meşgul tutarak tırnak yeme isteğinizi bastırmaya yardımcı olarak.Buna ek olarak ise yanınızda minik atıştırmalıklar taşıyabilirsiniz, bunlar hem açlığınızı bastırır hem de aynı zamanda sağlığınıza sağlık katar. Örneğin minik dilimlenmiş havuçlar, kereviz sapı, kuruyemiş gibi gıdalar hem çiğnemek için iyidir hem de size oldukça sağlıklı gelecek şeylerdir. Aynı zamanda sık sık su içmek de ağzınızı meşgul tutmak adına iyi bir yöntemdir.

Önerilen Yazı  Bilinen 5 Doğal Arındırıcı Besin

 

 

3 Acı Oje Sürün

Eczanelerde tırnak yeme alışkanlığı adına özel geliştirilmiş olan tadı acı ve kötü olan özel ojeler satılmaktadır. Aynı zamanda birçok kozmetik markası da acı ojeyi üretmektedir. Birçok farklı markanın buna yönelik ürünü bulunur ve eğer biri sizin tırnaklarınızda işe yaramazsa diğerini deneyebilirsiniz. Acı ojeler hiçbir zararlı kimyasalı içermez, toksik olmayan, güvenli maddeler içerirler ve bu maddeler ojeye acı bir tat verir. Bu ojeleri kullanmadan önce var ise kullanım talimatının mutlaka okunması gerekmektedir. Oje günde bir veya iki kez isteğe bağlı olarak uygulanabilir. Yanınızda bu ojeyi bulundurmanız sizin adınıza yararlı olacaktır. Tırnak yemekten vazgeçene kadar bu ojeyi kullanabilirsiniz, tırnaklarınıza hiçbir zararı bulunmamaktadır.

 

 

2 Kademli Olarak Bırakın

Bazı doktorlar tırnak yemeyi ani olarak değil de yavaş bir şekilde bırakmak gerektiğini savunmaktadırlar. Bunun için ilk olarak birkaç parmağınızın tırnağını yemeyi bırakın, örneğin önce baş parmaklarınız olmak üzere başlayın. Eğer başarılı bir sonuç alırsanız zaman içerisinde diğer parmaklarınıza geçin, tüm tırnaklarınızda bu işlemi uygulayabilene kadar devam edin. Başlamak için önce bir parmağınıza odaklanmanız gerekir. İlk birkaç gün seçtiğiniz bu tırnağı ısırmamaya çalışın. Dilerseniz de bu tırnağın etrafına yara bandı sararak bu tırnağı koruyun. Böylece ısırma isteğinizi zorlaştırmış olursunuz. Birkaç gün geçtikten sonra ise o tırnağın diğerlerinden ne kadar daha güzel bir görünme sahip olduğuna bir bakın. Bu sizi büyük bir oranda motive edecektir. Bu süre içerisinde de diğer tırnakları da olabildiğince az ısırmaya çalışın. Birkaç gün sonrada ikinci bir parmağa geçerek aynı işlemleri uygulayın. Tamamında başarılı oluncaya kadar bu yöntemi uygulamaya devam edin.

Önerilen Yazı  Avokado Yaprağı Çayının 5 Bilinmeyen Faydası

 

 

1 Doktor Yardımı Alın

Eğer yukarıdaki yöntemlerden herhangi bir tanesini denediyseniz ve hiçbir başarı elde edemediyseniz bir doktor randevusu alarak uzman desteği alabilirsiniz. Bazı insanlarda tırnak yemek ileri ki zamanlarda ciddi psikolojik ya da duygusal bozuklukların bir belirtisi olabilir. Bilişsel davranışçı terapi size bu konuda büyük oranda yardımcı olabilir. Doktor randevunuz da tırnak yeme alışkanlığınızın ne zaman başladığınız vb. konuları kendi doktorunuza anlatarak size uygun olacak bir tedavi yöntemini doktorunuzdan talep edebilirsiniz. Aynı zamanda eğer tırnak yemeye bağlı olarak tırnak ya da parmaklarınızda herhangi bir enfeksiyon oluştuğunu görürseniz bir cilt doktoruna giderek ona da bir çözüm yolu bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir