Kapat

Tırnakta İltihap Oluşumunun 5 Nedeni

Anasayfa
Sağlık Tırnakta İltihap Oluşumunun 5 Nedeni

Tırnaklarımız bilindiği üzere hijyen şartlarından en hızlı şekilde etkilenen kısımlar arasındadır ve eğer istenilen hijyen sağlanamaz ise ne yazık ki tırnaklarımızın sağlığı zaman içerisinde daha kötüye gidebilir. Bu durum sonucunda da genellikle tırnaklarda iltihap veya mantar oluşumu ile kendisini gösterir. Tırnakların bakımı ve temizliği düzenli olarak yapılmadığı zamanlarda istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir. Bu tür durumlarda oluşan iltihaplanmalar tırnağa ciddi derecede büyük zararlar verir. Sizlere bu yazımızda tırnakta iltihap oluşumuna neden olabilecek etkenlerden ve bu durumlarda uygulanabilecek olan çeşitli tedavi yöntemlerinin bazılarından bahsedeceğiz.

 

 • #1 Bağışıklık Sisteminin Zayıf Olması

  Bağışıklık sistemi bildiğimiz üzere vücudumuzu dışarıdan gelebilecek olan herhangi zararlı mikroorganizmalara karşı korumaya geçer. Bu mikroorganizmalar vücuda ulaştıktan sonra ise eğer ki bağışıklık sistemi tarafından ortadan kaldırılmazsa, bunlar zaman içerisinde vücuda yayılarak uygun olan yerlere bulaşabilir. Bu nedenden dolayı zayıf bağışıklık sisteminde hasta olma durumu normal zamana göre daha sık bir şekilde gerçekleşir. Tırnak bölgesinde iltihaplanma oluşumları normale göre daha sık gerçekleşir bir hal alır. Burada oluşan iltihaplar tırnağa zarar vererek yapısını bozar ve zaman içerisinde canlılığını yok eder. Bu sebepten dolayı güçlü bir bağışıklık sisteminin eksikliği tırnakların sağlığını büyük bir oranda riske sokar.

 • #2 Tırnağa Sert Bir Darbe Gelmesi

  Tırnağınıza herhangi bir darbe gelmesi durumunda tırnaklarınız büyük bir oranda hasar görür. Özellikle de  bu durumlarda tırnakların batması gibi çeşitli durumlar meydana gelebilmektedir. Tırnak batıklarının oluşması sonucunda da batığın olduğu bölgelerde iltihap oluşumları gözlemlenebilmektedir. Batık bu bölgeyi dışarıya karşı daha savunmasız bir hale getirerek iltihap oluşumlarını daha da olay bir hale getirebilmektedir.

 • #3 Hijyen Eksiliği

  Tırnaklarınızda enfeksiyon oluşumuna neden olan en büyük etkenlerden bir tanesi de tırnaklarınızın temizliğine yeterince özen gösterememenizdir. Bu nedenle yeteri kadar temiz tutulmaması sonucunda tırnaklarda enfeksiyon çok rahat bir şekilde oluşarak zaman içerisinde yayılabilir. Aynı zamanda kullanılan çorapların uzun süre boyunca değiştirilmeden kullanılması sonucunda da tırnaklarda enfeksiyon oluşumuna büyük bir oranda davetiye çıkarabilmektedir. Bu nedenle tırnağın temizliğinin yanı sıra kullanılan giysilerinde temizliğine de dikkat edilmesi oldukça önemli olan bir detaydır.

 • #4 Tırnak Yeme Alışkanlığı

  Tırnakların yenilmesi birçok kişi tarafından büyük bir alışkanlık haline getirilmiş olan kötü bir durumdur. Tırnakların sürekli olarak yenilmesi bu bölgede zaman içerisinde aşınmalara ve tırnağın zarar görmesine neden olur. Aynı zamanda buralara bakteri bulaşma riskini de büyük bir oranda arttırmaktadır. Bu nedenden dolayı tırnak yeme durumlarında tırnaklarda iltihap oluşumunun gözlenmesi mümkündür.

 • #5 Tırnağa Cisim Batması

  Tırnağın batmasında olduğu gibi aynı şekilde herhangi bir cismin tırnağa veya tırnak kenarlarına batması bu bölgelerde yaralanmalar meydana getirebilmektedir. Özellikle de bu yara ve çevresi hızlı bir şekilde temizlenmezse zaman içerisine buralarda enfeksiyon oluşumları gözlemlenebilmektedir. Bu nedenden dolayı oluşacak olan enfeksiyonlar zaman içerisinde yayılarak tırnağın yapısına büyük bir oranda zarar verecektir.

 

Önerilen Yazı  Hindistan Cevizi Yağının 5 Faydası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir