Kapat

Topuk Çatlaklarına 5 Çözüm Yolu

Anasayfa
Sağlık Topuk Çatlaklarına 5 Çözüm Yolu

Topuk çatlağı genel olarak oradaki cildin aşırı kuruması nedeniyle meydana gelmektedir. Uzun süre topuklu ayakkabı giymek veya fazla kilolar da topuklar üzerindeki baskıyı arttırdığı için topuk çatlağına sebep olabilecek nedenlerdir. Düzenli olarak yapılan ayak bakımı ve nemlendirici kremler orta dereceli topuk çatlaklarını geçirmek için uygun yollardır. B u yazıda sizlerin de kolaylıkla uygulayabileceği bazı yöntemler ve kaçınmanız gereken durumlar bulunmaktadır. Bu yöntemlerden bir ya da birden fazlasını uygulayarak ve zararı olabilecek bazı şeylerden uzak durarak topuk çatlaklarınızı önleyebilir ya da hali hazırda olan çatlakların düzelmesine yardımcı olabilirsiniz.

 

 • #1 Nemlendirici Krem

  Topuklarda oluşan çatlaklar yeterince derinleşirse ileri ki zamanlarda ağrıya ve kanamaya sebep olabilmektedirler. Bu yüzden çatlaklar ilerlemeden gerekli tedbirleri almanız bu konuda önemli bir noktadır. İlk yapmanız gereken kendi istediğiniz iyi bir nemlendirici kozmetik kremi almaktır. Eğer size uygun nemlendirici bir krem bulamadıysanız vazelini de tercih edebilirsiniz. Vazelin cildin üzerinde bir tabaka oluşturarak nemi içerisine hapsederek sertleşen, kuruyan topuklarınızı yumuşatır. Duştan çıktıktan sonra ayaklarınız henüz kurumadan nemliyken bu kremi topuklarınıza iyice sürün ve cilde daha iyi nüfuz etmesi için üzerine pamuklu bir çorap giyin. Dilerseniz bu işlemi gece yaparak sabah uyandığınızda çorabı çıkarabilirsiniz.

 • #2 Bal ve Zeytinyağı

  Doğal ve bitkisel ürünleri kullanmayı tercih ediyorsanız badem yağı, aloevera’yı kullanabilirsiniz. Ayrıca bal ve zeytinyağı ile hazırlayacağınız kür topuklarınızı yumuşatmaya ve çatlakları geçirmeye oldukça yardımcı olacaktır. 1 çay kaşığı balı bir yemek kaşığı zeytinyağı ile iyice bir kap içerisinde karıştırın. Bu karışımı topuklarınıza ovalayarak sürün ve 15-20 dakika kadar bu kürü ayağınızda bekletin. Bu bakım cildinizi yumuşattığı gibi balın antibakteriyel özelliği ile çatlakları olası enfeksiyonlardan da uzak tutarak korumuş olacaktır.

 • #3 Pirinç Unu

  Ayaklarınıza ve topuklarınıza peeling yapmak ölü derinin atılmasına büyük oranda yardımcı olacaktır. Böylelikle çatlakların ve kuruluğun önüne geçilmiş olunacak. Evde hazırlayacağınız bir karışım ile kendi doğal peelinginizi kolayca elde edebilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler; 1 avuç pirinç unu, birkaç çay kaşığı bal ve elma sirkesi olacaktır. Tüm malzemeleri koyu bir macun elde edene kadar karıştırın ve eğer çatlaklar çok kötüyse bir yemek kaşığı zeytin yağı ya da tatlı badem yağı ilave etmeniz topuzunuzu daha yumuşak hale getirecektir. Ayaklarınızı ılık suda 5-10 dakika kadar bekletin ve ardından nazikçe hazırlamış olduğunuz karışımla iyice ovalayın. İstediğiniz sonuca ulaşıncaya kadar tekrarlamaya devam edin.

 • #4 Gül Suyu ve Gliserin

  Gül suyu ve gliserin karışımı topuklardaki çatlaklara iyi gelebilecek bir başka yöntemdir. Gliserin cildi yumuşatır ve bu özelliği sebebiyle kozmetikte yaygın bir şekilde kullanılmaya devam edilmektedir. Gül suyu ise içeriğinde A, B3, C, D ve E vitaminleri, antioksidan, antiseptik ve antiinflamatuar özelliklerini barındırır. Tek yapmanız gereken yatağa girmeden önce eşit miktarda gül suyu ve gliserini karıştırıp topuklarınıza ve ayaklarınıza güzel bir şekilde masaj yaparak uygulamaktır.

 • #5 Su

  Gün içerisinde akşam saatlerinde dinlendiğiniz sıralarda ayaklarınızı su dolu bir leğende yarım saat kadar bekletmek hem ayak kokusunu alacaktır hem de ayaklarınızın nemlenmesine yardımcı olacaktır. Bu işlemi siz dilediğiniz saate ve zamanda da uygulayabilirsiniz. Yalnız önemli bir nokta suyun çok sıcak olmamasına dikkat edin çünkü sıcak su cildin neminin azalmasına neden olmaktadır. Ayaklarınızı sudan çıkardıktan sonra başta topuklar olmak üzere tüm ayağınıza dilediğiniz bir nemlendirici kremi sürebilirsiniz. Bu sayede de topuklarınız başta olmak üzere ayaklarınız yumuşak bir dokuya ulaşmış olacaktır.

Önerilen Yazı  Yüzde Ortaya Çıkan ve Sağlık Problemine İşaret Eden 5 Belirti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir