Kapat

Türk Kahvesinin 5 Faydası

Anasayfa
Sağlık Türk Kahvesinin 5 Faydası

Türk kahvesi cezve, telve ve fal bakma açısından birçok özelliği vardır. Ayrıca milli kültürümüzün ayrılmaz bir bütünü olarak bilinir. Bazı zamanlarda eve gelen misafirlere özenli sunumlarla hazırlanan bazı zamanlarda ise alışveriş merkezlerinde içilen lezzetli kahvelerden birisidir. Türk kahvesinin lezzetinin yanı sıra insanlara faydaları da bulunur. Her şeyin fazlası gibi Türk kahvesini fazla içmekte zararlı olmaktadır fakat genel olarak sizler için Türk kahvesinin faydalarını 5 madde ile sayabiliriz.

 

 

 • #1 Yorgunluğu Azaltır

  Gün içerisinde yaşayacağımız stres, uykusuzluk ve ağır yemek gibi belirli etkenler sonucu oluşabilecek ya da oluşan sıkıntılara Türk kahvesi pratik bir çözüm sağlar. Bunun sebebi ise Türk kahvesinin içerisinde bulunan kafeinin yorgunluk duygusunu yaratan ve sinir sistemini durgunlaştıran adenozin reseptörlerini engeller. Bir fincan Türk kahvenizi içten yarım saat sonra enerjiniz yerine gelir ve moreliniz de yükselir. Masa başında işi olan kişilerin veya sporcularında işine yarayan bir özelliktir.

 • #2 Zayıflamaya Yardımcıdır

  Türk kahvesi en çok klorojenik asiti içeren bir kahvedir ve bu sebepten dolayı zayıflatıcı etkisi olduğu düşünülebilir. Bunun yanı sıra Türk kahvesinin içerisinde bulunan kafein de metabolizmayı hızlandırıp yağ stoklarını enerjiye çevirmesiyle sizi daha çok hareket ettirip kalori yapmanıza sebep olur. Türk kahvesinin bir etkeni de iştahı kapatıp tok tutmasıdır. Eğer Türk kahvesinin bu etkilerinin işe yaramasını istiyorsanız kahvenizi şekersiz içmeniz gerekir.

 • #3 Antioksidandır

  Antioksidanlar, sizi kanserden koruyan ve hücrelerinizin yaşlanmasına engel olmaktadır. İnsan vücudu kendi kendine antioksidan üretebilir fakat sağlıklı gıdalardan alınan antioksidanlara da fazlaca ihtiyacımız vardır. Türk kahvesinin içerisinde de antioksidan çeşidi olan klorojenik asidi içerdiği için sağlıklı gıdalar arasına girer.

 • #4 Kanser Riskini Düşürür

  Düzenli olarak kahve içen insanların karaciğer, böbrek, yumurtalık, pankreas ve benzeri kanser çeşitlerine daha az yakalandığı görülmüştür. Fakat araştırmalara göre kahvenin en çok kolon kanserinin önüne geçildiği görülmüştür. Yalnızca Türk kahvesinde bulunan kafestol ve kahveol bileşikleri de kanser oluşumunu önlemeye yardımcıdır.

 • #5 Diyabetle Mücadele Eder

  Çeşitli çalışmalar sonucunda Türk kahvesinin diyabetin ortaya çıkmasını ve ilerlemesini önleyecek faydaları olduğu görülür. Düzenli olarak kahve içenlerin diyabete daha az yakalandığı görülmüştür. Ayrıca kafein içermesi açısından da farkı yoktur yani kafeinsiz kahvede diyabet riskini azaltmaya yardımcı olur.

Önerilen Yazı  Ağız Kokusunu Gidermenin 5 Yolu

“Türk Kahvesinin 5 Faydası” üzerine 1 yorum

 1. Hüseyin Gözlü says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir