Kapat

Türkiyede Gezilmesi Gereken 5 Antik Kent

Anasayfa
Seyahat Türkiyede Gezilmesi Gereken 5 Antik Kent

Anadolu toprakları yüzyıllardır birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bundan dolayı bu coğrafyada oldukça fazla sayıda antik kent bulunmaktadır. Kültür Bakanlığının belirlediği verilere göre taşınamaz kültür varlıklarımız arasında, 77 tane antik kent bulunmaktadır. Bakanlık tarafından listeye henüz eklenmemiş yerlerde beraber 100’ü aşkın sayıda antik kent vardır. Bu yazımızda da ülkemizde en güzel bulunan 5 antik kenti sizler için listeledik. Hadi birlikte bu doğa güzelliklerini inceleyelim..

 

5 Aizanoi Antik Kenti


Bizans döneminde piskoposluk merkezi olarak kullanılan Aizanoi antik kenti, Kütahya Çavdarhisar’da bulunmaktadır. Zeus adına yapılmış olan ve Anadolu’nun günümüze kadar en iyi korunan tapınağı burada yer alır. Antik kentin içerisinde: Bir adet tiyatro, stadyum, iki adet hamam, iki tanesi henüz kullanımda olan adet köprü, antik baraj, borsa binası ve Meter Steune’nin kutsal mağarası bulunur.

 

4 Priene Antik Kenti


Priene antik kenti, Aydın ilinin Güllübahçe beldesi yakınlarında bulunur. M.Ö. 2000 yılına kadar bir tarihi olduğu bilinmektedir. Antik kent, Pers istilası sonucu tahrip olmuş, hatta kentin tamamen yıkıldığı bilinmektedir. Ancak bunun ardından Perslerle M.Ö. 494 yılında yapılan Lade Savaşı’na güçlü bir donanmayla girecek kadar toparlanmıştır. Bu savaş donanmasında 12 adet savaş gemisi bulunmaktadır. Priene antik kentinden günümüze kadar ulaşan bir yazıt yoktur. Günümüze ulaşan tek şey bir sikkeden ibarettir. Kent, eski şehir yapılanmasının en güzel örneklerindendir. Kent yapılanması sistemi olarak ızgara sistemini kullanmışlardır. Kentte bulunan en önemli yapıt Athena Tapınağıdır.

 

3 Bergama (Pergamon) Antik Kenti


Bergama antik kenti İzmir’e 107 km, denize 30 km uzaklıkta bir yerde inşa edilmiştir. Kent, antik dönemin kültür, heykelcilik ve mimari olarak en fazla ilerlemiş kentidir. Akropol (Yukarı Şehir), Bergama’da yerleşimin başlama noktasıdır. Çevresinde bulunan kültürel peyzajla, Helenistik ve Roma Dönemlerine ait pek çok istisnayı içinde bulundurur.

 

Kent, Osmanlı döneminden kalma çok sayıda cami, han, hamam ve ticari merkez sayesinde önemini korumuştur. Bergama antik kentinde bulunan başlıca yapılar: Athena Tapınağı, Asklepion, Kütüphane, Zeus Sunağı, Heroon, Dionysos Tapınağı ve Agoradır. Bunlardan Zeus Atları, barok tarzının en zengin olarak kullanıldığı yapı olup, Galatlara karşı Roma ve Bergama arasındaki savaşa tanıklık eden figürleriyle o dönemin heykelciliğine öncü olmuş ve parçalar halinde sökülerek Berlin’e taşınmıştır.

 

2 Milet Antik Kenti


Milet antik kenti, Aydın ilinin Söke ilçesine 30 kilometre uzaklıkta bulunup, Akköy yakınlarında yer alan bir liman kentidir. Büyük Menderes nehrinin bölgeye getirdiği alüvyonlarla limanın içi doldurulmuştur. Bundan dolayı günümüzde denizden içeride yer almaktadır. Kentin planı ünlü mimar Hippodamos tarafından “ızgara planı” şeklinde yapılmıştır.

 

Kentten günümüze kadar ayakta kalan en önemli yapıtlar, 15.000 kişi kapasiteli tiyatro ve Roma hamamlarıdır. Bu hamamlar içerisinde M.S. 1.yy. içerisinde yapılmış olan Ionik Stao ve Capito, Gynmnasium, 2.yy. döneminde yapılmış olan Bouleterion ve M.S. 2.yy.’da yapılmış ıolan Faustina Hamamı önemlidir.

 

1 Efes Antik Kenti


M.Ö. 6000 yıllarında kurulmuş olan Efes antik kenti, İzmir ilinin Selçuk ilçesinde yer almaktadır. Yapılan araştırmalarda, Hiti yerleşimlerinin de bulunduğu anlaşılan kentin önceki ismi Apasas’tır. Kentte M.Ö. 1050 yıllarında Yunan göçmenler yaşamıştır. Bir Liman kenti olan Efes antik şehri, M.Ö. 560 yılında, Dünyanın 7 harikasından olan Artemis Tapınağının çevresine taşınmıştır. Günümüzde var olan Efes, Büyük İskender’in generallerinden olan Lysimakhos tarafından kurulmuştur.

 

Roma İmparatorluğu döneminde Asya eyaletinin başkenti olan en büyük liman kenti, 200.000 kadar nüfusa ulaşmıştır. Antik kent, Bizans döneminde tekrardan yeri değiştirilip, ilk kurulduğu yer olan Selçuk ilindeki Ayasuluk tepesine taşınmıştır. Bunun ardından kent, 1330 yılında Aydınoğulları tarafından alınarak merkez olarak kullanılmış ve 16.yy.’dan sonra sürekli bir küçülme göstermiştir. 1923 yılında Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun ardından Selçuk ismini almıştır.

 

Efes antik kenti, yazımızda da bahsettiğimiz üzere birçok kez yer değiştirmiş ve buna bağlı olarak geniş alanlara yayılmıştır. Yaklaşık olarak 8 kilometrekarelik alanda restore çalışmaları yapılmış ve bu bölümler ziyarete açılmıştır. Bu kısımda, Dünyanın 7 harikasından biri olan Artemis Tapınağının yanı sıra, Hristiyanlar tarafından Hac noktası kabul edilen St. Jean Kilisesi ve Meryem Ana Türbesi yer almaktadır.

“Türkiyede Gezilmesi Gereken 5 Antik Kent” üzerine 1 yorum

  1. rana şengönül says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir