Kapat

Türklerin Kullandığı 5 Alfabe

Anasayfa
Gündem Türklerin Kullandığı 5 Alfabe

Dünya üzerinde ki her toprağa nam salmış, dünyaya egemen olmuş bir ırk. Konuşmak ve anlaşmak için kullandığı kelimelerin bulunduğu diller zaman zaman kesinlikle değişmiştir. Tarih boyunca birden fazla dil kullanılmış ve bunlara ekleme yapılmıştır. Yazımızda Türk ırkının bugüne kadar kullandığı tüm dillerden size bahsetmeyi düşünüyorum. Dillerin sayısı gayet konseptimizle uyumlu 🙂 Uzun süren savaşlar ve fethedilen topraklarda birçok milletle iletişim kurulmuş ve onların dillerinden bir parça alınmıştır. Kültürel farklılık ve değişim dediğimiz olay kısmen budur. Dil ve alfabe konusunda 5 farklı alfabe bizlere yansıtılmıştır.

 

 

1 Göktürk Alfabesi

Göktürk veya Orhun olarak isimlendirilir. Orhun kentinde yerleşimde bulunmuş Türkler tarafından oluşturulmuş ve kullanılmıştır. Bu alfabeyi Hunlar, Göktürkker ve Türk kavimlerin çoğu kullanmıştır. Aynı zamanda bunlar alfabe üzerinde değişikliklerde yapmışlardır. Göktürk alfabesi 38 harften meydana gelmektedir. Dört sesli, sekiz sesi karşılıyor. Geri kalan harfler ise tamamı sessiz harf kümesindedir. İnsanı şaşırtan durum ise, ok ,ko, uk, ku, ük, kü, nç, nd gibi heceler kendine has temsili harfler tarafından gösterilir.

Önerilen Yazı  Online Alışveriş Yapmak İçin Alın Size 5 Sebep

 

 

2 Uygur Alfabesi

Bu alfabe Göktürklerden sonra yaşamış olan Türk devleti Uygurlardan adını almaktadır. 18 tane işaretten ve simgeden oluşmuştur. 4 adet sesli harf vardır. Geri kalan harfler tamamıyla sessiz harftir. Günümüzün tam tersine yazılış biçimi vardır. Harfler bitişiktir ve sağdan sola yazılış biçimiyle yazılır. Bu yazıyı yazan kişiler bakşı, bakşıgeri ya da serbahşı diye adlandırılır.

Önerilen Yazı  En Çok Kazandıran 5 Meslek Hangileridir ?

 

 

3 Arap-İslam Alfabesi

Ulu Türk ırkının İslamiyeti kabul etmesinden sonra gelen bu devirde bu alfabe ön plana çıkmıştır. Çıktığı gibi diğer alfabelerden vazgeçilip bu alfabeyle yazılıp konuşulmaya başlanmıştır. Arap alfabesi tam olarak 28 harftir fakat Türklerin kullanıma başladığı Arap-İslam alfabesi 31 ile 36 harften oluşmaktadır. Bu alfabe ile Türk İslam döneminde oldukça fazla eser ortaya çıkarılmıştır. Uygur alfabesinde olduğu gibi sağdan sola yazılış biçimi uygulanır. Kullanımı diğer alfabelere göre zor görünse de harflerin öğrenimi insanı zorlamayacak biçimdedir. Aynı zamanda çok ta uğraştırmaz.

 

 

4 Kiril Alfabesi

Kiril alfabesi emperyalizmin zor kullanarak benimsettiği alfabedir. Bu cümleyi açıklamak gerekirse, Ruslar kendi sınırları içinde yaşayan Türklere benliklerini kaybetmeleri ve aralarındaki birliği bozmak amacıyla tek alfabe kullanma zorunluluğu getirerek farklı simgelerle dolu bir alfabe zorunlu kılmıştır. Otuz sekiz harfli bu alfabenin on bir tanesi sesli, geri kalan tüm harfler sessiz harf kümesindedir. Günümüz yazım biçimi gibi soldan sağa yazım vardır. Günümüzde Rusya da ki Türkler hala daha kiril alfabesini kullanıyor.

Önerilen Yazı  Altın Hakkında Bilmediğiniz 5 Şey

 

5 Latin Alfabesi


1925 yılında ilk Azeri Türkleri kullanmaya başlamıştır. Türkiye Cumhuriyetinin kurulması ile birlikte 1928 yılında devletin resmi alfabesi olarak ilan edildi. 8 tane sesli harf bulunan bu alfabede 21 harf sessizdir. Toplam 29 harften oluşur. Türkiye ve Avrupa Türkleri bu alfabeyi kullanır. Öğrenmesi oldukça kolaydır. Türkler bu 5 alfabenin yanında bir çok alfabe kullanmıştır ancak uzun zaman kullanılan tek alfabe Latin alfabesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir