Kapat

Turpun 5 Önemli Faydası

Anasayfa
Bitki Turpun 5 Önemli Faydası

Turp sert yapı sayesinde aslında vücudun savunmasını ne kadar güçlü yaptığını gösterdiğine dair bir mesaj vermek istiyor olabilir. İçeriğinde bulunan birçok farklı vitamin ve maddeler yardımı sayesinde sağlık açısından inanılmaz faydaları vardır. Daha çok salatalarda kullanılmaktadır. Çok sert yapısı olduğundan dolayı rendelenerek veya yemeklerde yağlanarak tüketilir.Bunun dışında ise turşularda sık sık kullanılan turp sağlık açısından çiğ olarak tüketildiğinde daha fazla fayda sağlamaktadır. Aynı zamanda turpun preslenerek suyunun çıkarılması öksürük ve bağırsak sorunlarına çok iyi gelmektedir.

 

Turp bol miktarda içerisinde A, C, K ve B6 vitaminleri barındırmaktadır. Bunların yanı sıra kalsiyum, demir, bakır, fosfor, potasyum, fpsfor ve selenyum içermektedir. İçerdiği zengin lifler aynı zamanda diğer  pek çok hastalığa faydalıdır. Turpun içeriğinde bulunan zengin miktardaki lifler özellikle de sindirim sistemine çok fayda sağlamaktadır. Kan hücrelerinin sağlığını koruyan demir aynı zamanda beynin sağlıklı bir şekilde fonksiyonlarını yürütmesine de yardımcı olmaktadır. Turp şiddetli öksürüklere karşı inanılmaz faydalı bir besin kaynağı olarak bilinmektedir. Özellikle de çocuklarda meydana gelen öksürük vakalarında turp suyu bal ile karıştırılarak verildiğinde kısa sürede sonuçlar almak kesin olarak mümkündür.İşte turp bitkisinin bazı önemli faydaları.

Önerilen Yazı  Biberiye Yağının 5 Kullanım Alanı

 

 • #1 Saç Sağlığı İçin Faydalıdır

  Düzenli bir şekilde turp tüketiminin saç sağlığı açısından faydalı olduğuna inanılmaktadır. Saçların dökülmesini engelleyebilir, saç köklerini de zaman içerisinde sağlamlaştırır. Bunun yanı sıra ise kepek sorunlarını giderebilir. Bir havlu yardımı ile turp suyu kafa derisine masaj yardımıyla uygulanabilir. Turp aynı zamanda saçlara doğal ve sağlıklı bir parlaklık kazandırmaya da yardımcı olmaktadır. Daha mükemmel sonuçlar alabilmek adına turp suyunu kullanmanız önerilir. Saç sağlığını korumada turp suyunun içerdiği zengin miktardaki demir önemli rol oynamaktadır.

 • #2 Kilo Vermeyi Kolaylaştırır

  Turpun diğer önemli özelliği ise içeriğinde bulunan lifler sayesinde mide ve bağırsak sağlığına büyük bir oranda katkıda bulunmasıdır. Bağırsak hareketlerini arttırarak kabızlık sorunlarını da bir çözüm yolu olabilmektedir. Bu durum da daha hızlı kilo vermeye yardımcı olduğu görülmektedir. Aynı zamanda düzenli kullanım sonucunda bünyenin yağ yakmasını teşvik eder.

 • #3 Güçlü Bir Antioksidandır

  Turpun çok güçlü bir antioksidan olması çok geniş bir yelpazede sağlığa hizmet etmesine oldukça yardımcı olmaktadır. Antioksidanlar sayısız hastalıklara sebep olmakta olan hastalıkların başlıca nedenleri arasında yer almaktadır. Bu özelliğinden dolayı turp pek çok hastalıktan bünyeyi zaman içerisinde korumaya almaktadır.

 • #4 Cilt Sağlığını Korumada Etkilidir

  Turp içerdiği C vitamini ve antioksidanlar yardımı ile cilt sağlığına ciddi anlamda katkı sağlamaktadır. Özellikle de cilt üzerinde meydana gelen iltihap ve enfeksiyon hastalıklarının giderilmesinde oldukça önemli bir görev üstlenebilir. Bunun dışında ise turpun içerdiği zengin miktardaki potasyum, demir, sodyum ve kalsiyum gibi bir çok mineral vücut metabolizmasının sağlığının korunması açısından oldukça önemli rol oynarlar. Bu özellik aynı zamanda kan basıncının düzenlenmesine da fayda sağlamaktadır. Turpun içeriğinde bulunan bol miktardaki su aynı zamanda cildin nemli kalmasını sağlar. Çinko ve fosfor cilt temizliğine yardımcı olur, cildi ölü hücrelerden ve yağlardan arındırmaya da yardımcı olmaktadır. Turpun içerdiği zengin miktardaki lifler cildi toksinlerden korur ve daha uzun süre taze ve yumuşak bir şekilde kalmasını sağlar. Ezilmiş turp cilde uygulandığı zaman lokal temizlik aracı olarak görev yapabilir. Bunun yanında ise turp cilde yumuşaklığı ve tazeliği sağlamak açısından önemli bir görev görür.

 • #5 Hücreleri Onarır

  Turp A,C ve K vitaminleri açısından oldukça zengindir, bu özelliğinden dolayı hücrelerin yapılanmasından hasarlı hücrelerin onarılmasına kadar pek çok alanda hücre sağlığı açısından oldukça yardımcı olur. Bu durum aynı zamanda sağlıklı cilt sağlığının oluşmasına da büyük bir oranda katkıda bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir