Kapat

Üniversite Tercih Ederken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Şey

Anasayfa
Eğitim Üniversite Tercih Ederken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Şey

Artık sonuçlarda geldi ve elimizden gelen her şeyi yaptık. Sıra geldi tercih listesi yapılırken dikkat edilecekler adlı başlığa. Bu başlığa dikkat etmemizin en önemli nedeni herkesin güzel bir üniversitede okumasını istemekten kaynaklanmaktadır. Yapılan bu araştırmalar sonucunda ise birden fazla sonuç çıkmaktadır. Üniversiteyi tercih listenize yazmadan önce ise biraz üniversite hakkında bilgi sahibi olmak hepimizin açısından önem taşır.

 

Kimilerimiz ise bu sene istedikleri bölüme yetecek sıralamaya sahip olmadıkları için seneye şanslarını deneyeceklerdir. Önemli olan ise puanımıza uygun üniversiteleri tercih listemize yazar iken yapmamız gereken en önemli şey üniversite tercih ederken dikkat edileceklere göz gezdirmek olacaktır.

 

 

5 Üniversitenin Lokasyonu

Tercih yapanların %8’inin dikkat ettiği husus olan üniversitenin lokasyonu aslına bakarsanız ilerleyen zamanlarda sizleri zorlayacak bir durumdur. Eğer yaşamış olduğunuz şehirden ayrılıyor iseniz bazı zamanlarda dönmek istediğinizde çok sıkıntılı zamanlar geçirebilir ve uzun yol sıkıcı olabilir. Bu bakımdan lokasyon önemli olur iken üniversitenin bulunmuş olduğu şehirde ki yeri de önemlidir. Kimse şehrin içinden uzak bir yerde okumak istemez. En önemli diğer bir şey ise okuyacağınız üniversiteye ulaşım olanakları olacaktır. Bir zaman sonra ise şehrin içinden uzak ve ulaşım olanakları zor olan bir üniversiteye gitmek hayli bir can sıkıcı durum alabilir.

Önerilen Yazı  Üniversitenin İlk Günü Yapılacak 5 Şey

 

 

4 Kariyer Hizmetleri

Tercih yapacak adayların sadece %5’inin göz önünde bulundurduğu diğer bir başlık ise “Kariyer Hizmetleri” olmaktadır. Sadece adayların %5’inin bu detayı dikkate alması ise ilginçtir. Önemli olan bizlere üniversitenin ne vaad edebileceği olmalıdır. Gezmek bir yana, kampüs imkanları bir yana en önemli olacak olan şey üniversiteyi bitirdikten sonrasında ki kariyeriniz olacaktır.

Önerilen Yazı  Üniversite Tercihlerinize İktisat Bölümünü Yazmak İçin 5 Sebep

 

 

3 Eğitim Kalitesi

En önemli şeylerin başında üniversitenin “Eğitim Kalitesi” gelmesi gerekir iken adaylar daha çok tercih nedenleri sırasında ise %12 ile üçüncü sıraya yerleşmektedir. Aslına bakacak olur isek eğitim kalitesi iyi olmayan bir üniversiteye gitmek sizlere ileride iş bulur iken gireceğiniz yetenek sınavlarında çuvallamanıza sebep olabilir. Bu yüzden üniversitenin hocalarını araştırmakla işe başlayabilirsiniz.

 

 

2 Kampüs Olanakları

%16’lık bir tercih nedeni ile Eğitim Kalitesinin önüne geçen “Kampüs Olanakları” ise ne yazık ki bu sırayı hak etmiyor diyebiliriz. Öğrencilerin daha çok eğitim kalitesine önem verip daha sonrasında ise kampüs olanaklarına bakması gerekebilir. Üniversitenin düzenleyebileceği etkinliklerden, önünde yer kafeteryalardan daha çok siz üniversiteye ömrünüz boyunca lazım olacak bilgiler için gittiğinizi unutmamanız lazım.

Önerilen Yazı  Üniversite Tercihi Yapacakların Dikkat Etmesi Gereken 5 Şey

 

 

1 Üniversitenin İtibarı

Bu seçenek ise adayların tercih listelerine üniversiteyi yazmadan önce baktıkları seçenekler arasından %33 ile birinci sırayı almış bulunmaktadır. Herkes tarafından bilinen bir üniversitede okumak sizlere bir çok iş kapısı da aralayacaktır. İyi itibara sahip olan üniversitelerden mezun olmak herkes tarafından benimsenecek ve ön görülecek bir şeydir. Herkes tarafından bilinen üniversiteden mezun olan kişiler için iş kapısı aralanmaya başladığında ve her hangi bir ortamda konuşulduğunda bilinen bir üniversite olduğu için orası neydi gibi kafalarda soru işaretleri kalmayacağından doğal olarak bir ağırlığınız olacaktır.

“Üniversite Tercih Ederken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Şey” üzerine 1 yorum

  1. Hüseyin Gözlü says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir