Kapat

Üniversite Tercihi Yapacakların Dikkat Etmesi Gereken 5 Şey

Anasayfa
Eğitim Üniversite Tercihi Yapacakların Dikkat Etmesi Gereken 5 Şey

Artık her şey bitti. Liseden mezunsunuz. Yeni bir hayat sizleri bekliyor. Kimileriniz şehir dışını tercihlerine yazacak iken kimileri ise şehrinde kalmayı tercih edecektir. Bazılarımız seneye hazırlanacak olabilir. Ama genel olarak bir üniversite tercihi yapacaksak dikkat etmemiz gereken öneriler vardır. Bu tarz öneriler ise ailem, akrabalarım, millet ne der tarzında olan öneriler değildir. Asıl üniversite tercihi yapacak iken ilk dinlemeniz kişi kendiniz, daha sonrasında öğretmenleriniz olabilir. Şimdi ise sizlere sıralayacağımız listede hangi başlıklara dikkat edeceğiniz yer alıyor.

 

 

 • İleride Yapacak Olacağınız Meslek

  Puanınız artık belli. Bundan sonrasında ise yapacağımız şey tercih yapacağımız puan türünde ki dallara ve üniversitelere bakmak. Her şey tamam puanınız geldi. Tercih edebileceğiniz mesleklere bakacaksınız ve daha da önemlisi bir sürü yeni meslekte öğrenebilirsiniz. Senaryoyu sizlere yazıyorum ; Şu meslek ne kadar maaş alır, iş bulma kolay mı gibi vesaire vesaire türevlerinde kelimeler üretip Google’a yazacaksınız. Siz bunları bırakın. Şu meslek bu kadar para kazanıyor şu bu kadar iş imkanı kolay gibi lafları. Kendinize bakın. Gerçekten insanlar sevdiği işleri yaptıklarında kendilerini mutlu ederler ve yaptıkları işi geliştirmek için’de bir çok çaba harcarlar. Sevmediğiniz ve ilgi duymadığını bir alana giderseniz de işten kaçmak ve çalışma saatlerinizin bitmesi için saat sayacak duruma gelirsiniz. Bunlar yaşanmış ve doğrulanmış gerçekler. Bu aynen bazılarımız için Matematik dersini sevdiği için dersi dikkatle dinleyen öğrenci, matematik dersini sevmediği için bitmesini dört gözle bekleyen ve dakikaları sayan bir öğrenci gibi olabilirsiniz. Tercih sizin geri kalan hayatınız boyunca hangi tip öğrenci olmak istiyorsunuz ?

 • Tercih Öncesi Ön Hazırlık

  Almış olduğumuz puanın ve başarı sıralamasının ne anlama geldiğini bilmekte fayda var. Üniversite tercihi yapacağımız zaman hangi puan hesaplama türünün hangi bölümleri, hangi puan türüyle hangi dallara yerleşebileceğinizin farkında olmak önemlidir. Genellikle hatalar puan türlerinin bilinmemesi ve dikkatsizlik sonucunda yapılmaktadır. İlk başlarda kendinize göre bir liste oluşturduktan sonrasında ise bu üniversitelerin sonra ki aşamalarda detaylı bir araştırması yapılmadır ve en önemli konulardan biri ise öğretmenlerinize ve ailenize danışmak olacaktır.

 • Bölümler ve Üniversiteler Hakkında Bilgi Edinmek

  Diğer sorunları hallettik ki gelelim en önemlisine. Puanımıza oranla en doğru tercihi ve sonucu yapmak her zaman doğru seçenek olacaktır. Puanımıza denk gelen okulu direk yazmak değil, yazacağımız okulun bölümünü, akademik çalışmalarını, öğretmenlerini, hatta ve hatta fakültenizi araştırıp orada okuyan öğrencilerden bilgi almanız bu konuda çok önem arz edecektir.

 • Bütün Hepsini Bir Başlık Altında Toplamak

  Bölümler araştırılır, üniversiteler araştırılı ve daha da en önemlisi sizin için şehir mi üniversite sorusudur. Üniversite hayatınız boyunca her hangi bir sosyal yaşantınız olmasa dahi önemli olan üniversiteden sonra ki hayatınız olacaktır. Bu yüzden tüm tercihlerinizi belirli bir sıralama ve ailenizin rızası altında yazmanız önemli olacaktır. Eğer ki şehir dışında okuyacak olanlar için ailenin yardımları çok farklı boyutta önem kazanmaktadır. Ailenizin görüşlerinize önem verin, ama hayallerinizi değiştirmesine izin vermeyin.

 • Tercih Günü

  Gün bu gündür. Umarım tercih listeni düzgün bir şekilde doldurmuşsundur liseli. Liseli diyorum ama kusura bakma. Özür dilerim. Sen artık üniversiteli olma yolunda ki adımını tamamlamak üzeresin. Umarız tüm tercihlerini isteklerine göre doldurmuşsundur ve hayalinizde ki yere ulaşabilirsiniz. Asıl hayat ise bundan sonra başlıyor. Tercihlerini yap ve arkana yaslan bakalım. Önünde kos koca bilmediğin bir dünya var. Sana bu yolda başarılar dilerim.

Önerilen Yazı  Üniversite Tercihlerinize İktisat Bölümünü Yazmak İçin 5 Sebep

“Üniversite Tercihi Yapacakların Dikkat Etmesi Gereken 5 Şey” üzerine 1 yorum

 1. Emre says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir