Kapat

Üniversite Tercihlerinize İktisat Bölümünü Yazmak İçin 5 Sebep

Anasayfa
Eğitim Üniversite Tercihlerinize İktisat Bölümünü Yazmak İçin 5 Sebep

Üniversite yerleştirmelerinden sonra İktisat kazanan kardeşlerimizin akrabaların ,sokakta tanıştığınız insanların size hangi bölümü kazandın sorusuna cevap verirken utandığını hisseder gibiyiz. Fakat ülkemizde şuan ki yaşam standartlarına göre en çok kazanan meslekler arasında bir zamanlar popüleritesi yüksek olan Rehberlik ve Psikolojik danışmanlık dahi bulunmuyor.

 

İktisat bölümünden mezun olduktan sonra doktor maaşından daha fazla maaş alma imkanınız var, diğer bölümler tek ana dal üzerinden eğitim verirken iktisat bölümünün alt bilim dalları oldukça fazla olduğu için her sektörde iş bulma ve kendinizi geliştirmişlik durumunuza göre oldukça yüksek maaş alma ihtimaliniz var. Sözü daha fazla uzatmadan İktisat bölümünü okumak için 5 maddeyi sırasıyla birlikte inceleyelim.

Önerilen Yazı  En Çok Kazandıran 5 Meslek Hangileridir ?

 

 

 • #1 Gelecek Kaygısının Altında Yatan Para Konusu ve Bölümün Maaş Avantajı

  Üniversiteyi bitirdik artık iş hayatına atılma zamanı geldi, açıyoruz bir istatistik bilgisini ve bakıyoruz ki İktisat dünya üzerinde en çok para kazandıran meslekler arasında 8. sırada🙂. Bu demek oluyor ki iktisat bölümü mezunlarının üst düzey becerili işlerde kazandığı para miktarı 8.803€. Bu miktarı görünce insanın aklına İktisat okumaktan başka alternatif olduğu gelmiyor bizce 🙂.

 • #2 İç ve Dış Dünyada ki Parasal Yapı

  İktisat, hayatımızın hemen hemen her alanında bulunmakta. İktisat ana dalını öğrenmek isteyenlere dış dünya ve iç dünya arasında ki parasal yapıyı tam anlamıyla öğretmeyi amaçlar. Öğrenciler, malların ve hizmetlerin fiyatını neyin belirlediğinden, ortalama yaşam standartlarının neden ülke içinde ve ülkeler arasında bu kadar çok çeşitlendiğine dair her şeyi öğrenirler.

 • #3 Evrensel Bir Bölüm Olması

  Özellikle İngiltere’deki üniversitelerin iktisat bölümleri kalitesinden dolayı, yurt dışından çok fazla öğrenciyi bünyesinde barındırmaktadır. İktisat ve işletme bölümleri için hesaplanan uluslararası öğrenci sayısı, mühendislik ve teknoloji bölümlerindeki öğrenci sayısının iki katından daha fazla. Yurt dışındaki ekonomi eğitimi fırsatları çok çok iyi olduğu için bu konuda ekonomi öğrencileri diğer bölümlerdeki öğrencilere kıyasla oldukça şanslı.

 • #4 Hedefleriniz ve Kariyer Planlaması

  Öncelikle hedefleriniz var ise ve kariyerinizi sürekli yukarılara çekmek isterseniz yapacağınız tek şey İktisat okumak. Sürekli kendinizi geliştirip yükselmeyi size en güzel olanaklarıyla önünüze seren tek bölümdür diyebiliriz.Bilindiği gibi ülkemizde bulunan en önemli ekonomistler ve devlet büyükleri iktisat bölümü mezunudur.

 • #5 Eğitiminiz Sonrası Hazırlık

  Ekonomi öğrencileri, öğrenme zamanlarının çoğunu bağımsız çalışmaya ayırırlar. Bu onları gerçek hayata hazırlar. Kendi gelişimleri için sorumluluk almayı öğrenirler ve bu durum onlara iş hayatlarında oldukça büyük bir katkı sağlar.

“Üniversite Tercihlerinize İktisat Bölümünü Yazmak İçin 5 Sebep” üzerine 1 yorum

 1. GİZEM TURHAN says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir