Kapat

Üniversitenin İlk Günü Yapılacak 5 Şey

Anasayfa
Eğitim Üniversitenin İlk Günü Yapılacak 5 Şey

Üniversitenin ilk günü bütün öğrencilerde tatlı bir telaş oluyor. Liseden mezun olan gençler için kesin olan bir şey varsa, o da bugünün hayatlarının belki de en önemli günlerinden biri olduğu! Siz de bu heyecan verici eğitim serüvenine katılmadan önce “Acaba ilk gün başımıza neler gelir?” diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz… İşte üniversitenin ilk gününde herkesin başına gelebilecek muhtemel olaylardan 5 tanesi karşınızda, dikkatli okuyun ki ilk gün üzülmeyin!

Önerilen Yazı  Negatif Düşüncelerden Arınmanın 5 Yolu

 

 

5 Gerçeklerin acı olduğunuz göz önünde bulundurun ki üzülmeyin !

Özellikle 1990 sonrası doğan nesil, Amerikan Pastası gibi filmlerin de etkisiyle üniversiteyi “eğlencenin başkenti” veya “alemlere akmanın en doğru adresi” zannedebiliyor. Ancak durum pek de öyle değil… Buna kendinizi alıştırmalı, olası bir hayal kırıklığına karşı tedbirli olmalısınız. Çünkü üniversitenin ilk günü kendine “üniversiteye mi geldim yoksa lise 5’e mi geçtim?” diye soranların sayısı hiç de az değil. Bu gerçekten komik bir durum 🙂

 

 

4 Öğrenci İşleri Aramakla Bulunmuyor

Malum hem yeni hem de fazlasıyla “akademik” eğitim-öğretim hayatının ilk günü ve kafanızdaki deli soruların sayısını hesaplamakta zorlanıyorsunuz. Kayıt, ders seçimi, resmi evraklar, burs, transcript gibi ihtiyaçlar nedeniyle öğrencilik hayatı boyunca pek çok kez gideceğiniz ancak verilen hizmetten katiyen memnun kalmayacağınız öğrenci işlerine üniversitenin ilk günü de yolunuz düşecektir.Bu nedenle bilin ki yardım çığlıkları atarak etrafa bakınanlar, büyük ihtimalle öğrenci işlerini arıyordur.

Önerilen Yazı  Kariyer Planlanmasında En Çok Yapılan 5 Hata

 

 

3 Kampüste Kaybolmak

Eğer kampüs alanı çok büyükse ve sizde de ilk gün nedeniyle biraz anksiyete, telaş, gerginlik, tansiyon, şeker gibi sorunlar nüks ettiyse aman dikkat ediiin! Her an kampüste kaybolabilir, kendinizi bambaşka diyarlarda bulabilirsiniz. Sakin olun ve gerektiği durumlarda adres sormaktan çekinmeyin. Çömez olduğunuzu anlamaları, o kadar da utanç verici değil. Aksi halde üniversitenin ilk günü, hayatta kalma mücadelesine dönüşebilir.

Önerilen Yazı  Üniversite Tercih Ederken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Şey

 

 

2 Derse girmek için pek heveslenmeyin… 🙂

Eğitim yılının ilk haftası ders seçimi ve kayıtları hala devam ettiği için genelde ders yapılmaz. Yani ilk günden profesörlerle kanka olmak gibi bir amacınız varsa fazla umutlanmayın. Kıdemli üniversite öğrencileri bu hafta okula gelmeyip tatillerine devam ediyor.

 

 

1Ne giyeceğim havasına pek girme etrafında ki çoğu insan senin gibi 🙂

Tamam çok önemli bir gün, belki de hayatınızın dönüm noktalarından biri ancak takım elbise, tayyör ve evrak çantasıyla okula gelecek kadar da ciddiye almaya gerek yok.

“Üniversitenin İlk Günü Yapılacak 5 Şey” üzerine 1 yorum

  1. Kamaraa says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir