Kapat

Unutkanlığı Azaltan 5 Yöntem

Anasayfa
Sağlık Unutkanlığı Azaltan 5 Yöntem

Genel olarak sık sık şikayet ettiğimiz unutkanlığın; normal unutkanlıktan ‘demans’a (bunamaya) kadar geniş bir yelpazesi bulunmaktadır. Fakat hepsinin ortak noktası, hafıza olarak bilinmektedir. Hafıza sorunlarında şikayetler olduğunda ya da yeni tanı konduğu zaman günlük hayatta alınacak bazı önlemlerle şikayetler en aza indirilip, hastalığın ilerlememesi için önlemler alınabilmektedir.Kendinizde veya yakınlarınızda ilerleyen bir unutkanlık şikayeti fark ettiğiniz zaman doktorunuz ile mutlaka görüşmelisiniz. İşte günlük hayatta hafıza ile ilgili alınabilecek bazı önlemler aşağıdaki gibidir.

 

 

5 Bulmaca Çözün

Kare bulmaca yaparken verilmiş olan ipucu sayesinde önceden öğrendiğiniz bazı bilgilerinizi yeniden kullanırsınız. Sudoku çözerken de dikkatinizi direk olarak ona yoğunlaştırırsınız, konsantrasyonunuzu artırırsınız. Bunlar yeni anıların hatırlanmasında da büyük oranda katkıda bulunur. Yap-boz yapmak; şekilleri ve renkleri yakından tanıyarak yakın hafızayı güçlendirerek destekler. Doğru parçayı bulup, yerleştirmek başarı ve mutluluk sağlar, keyif verir; bu da zaman içerisinde konsantrasyonu ve dikkati artırada oldukça etkilidir. Yeni bilgiler öğrenmek, okumak da zihin aktivitelerini büyük oranda destekler. Okuduğunuz metindeki konu ile belirli olaylar arasında ilişki kurabilir; izlediğiniz bazı film veya dizilerle ilgili yakınlarınızla bir araya gelerek yorum yapabilirsiniz. Hobiler veya yeni aktiviteler edinmek sosyalliği artırdığı gibi aynı zamanda zihni de destekler, motive eder, depresyon eğilimini en aza indirir.

Önerilen Yazı  Uykunuzu Kaçırmak için Yapabileceğiniz 5 Şey

 

 

4 Egzersiz Yapın

Egzersiz, kan akımını ve beyin oksijenlenmesini artırarak beyin sağlığını koruduğu gibi aynı zamanda kalp-damar sağlığına da büyük oranda katkı sağlar. Sizin isteğinize bağlı olarak yürüyüş yapabilir, bisiklete binebilir veya koşabilirsiniz. Egzersiz yapmak stresi azaltır; bu da depresyon eğilimini en aza seviyeye indirir. Eğer egzersize yeni başlıyorsanız, ek hastalıklar varsa spora başlamadan önce kesinlikle doktorunuzdan görüş almanız sizin adınıza uygun olacaktır.

Önerilen Yazı  Mide Üşütmesine 5 Çözüm Yolu

 

 

3 Tiroit Hastalığı İçin Kontrol Yaptırın

Hafızanızı dolaylı olarak etkileyecek kronik bir hastalığın bulunmaması, vücut sağlığının korunması açısından oldukça önem taşıyan bir detaydır. Hafızanızı etkileyebilecek ve tedavi ile düzeltilebilecek hastalıkların en başında ise tiroit hastalıkları, vitamin eksiklikleri gelmektedir. Aynı zamanda bazı ilaçların yan etkilerinin de hafıza, konsantrasyon problemlerine yol açabildiği akıldan çıkarılmamalıdır. Bu şikayetler açısından düzenli olarak doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir. İlaçlarınızı ve ilaç dozlarını doktorunuza danışmadan değiştirmemeniz gerekir.

 

 

2 Düzenli Uyuyun

Düzenli uyku, öğrenmeyi kolaylaştırarak belleği zaman içerisinde güçlü bir hale getirir. Geceleri aynı saatte ve düzenli olarak uyumayı ihmal etmeyin. Yorgunluğunuzu azaltmak adına programlarınızı veya seyahatlerinizi günün erken saatlerinde olacak şekilde planlamaya çalışın. Uykusuzluk ve uyku apnesi gibi belirli sorunlar, gün içerisinde daha yorgun hissetmenize sebep olduğundan dolayı hatırlamanızı zorlaştırabilir. Gündüz aynı saatlerde kısa süreli kestirin; bu yorgunluğunuzu azaltarak dinlenme konusunda konsantrasyonunuzu artırır.

Önerilen Yazı  Sivilce Oluşumunun 5 Nedeni

 

 

1 Alışveriş Listesi Tutmaya Özen Gösterin

Günlük ihtiyaçlarınızı almak amacıyla gittiğiniz markette, pazarda bazı zamanlarda alacaklarınızı hatırlamakta zorlanıyorsanız buna çözüm yaratmak adına ihtiyaç listesi tutmanız sizin açınızdan oldukça yararlı olacaktır. Eğer isterseniz hazırlamış olduğunuz bu listenize bakmadan kaç tane malzeme alabileceğinizi hedefleyin. Bu uygulama sizi hem motive eder hem de konsantrasyonunuzun artması açısından faydalı bir uygulama olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir