Kapat

Urla’da Gezilecek 5 Yer

Anasayfa
Seyahat Urla’da Gezilecek 5 Yer

Söz konusu İzmir olduğunda gezilip görülecek yerler saymakla bitmez. Birçok ilimizde belli başlı birkaç ilgi çekici nokta varken İzmir’de onlarca güzellik yer almaktadır. Çeşme, Seferihisar, Foça, Bergama ve Karaburun bunlardan sadece birkaç tanesidir. Ve yine Urla da İzmir’in güzeller güzeli yerlerinden birisidir. Urla hem doğal hem tarihi güzelliklere ev sahipliği yapmakta, özellikle yaz aylarında keşifçilerin uğrak noktası olmaktadır. Bununla birlikte kış aylarında da birkaç günlüğüne ya da daha uzun süreliğe bu ilçeye gelen ziyaretçiler de vardır. Yani Urla’nın yazı başka kışı başka güzeldir.

 

Denizi, kumsalları ve tarihi yapıları ile sizlere unutamayacağınız bir tatil fırsatı sunar Urla. Yaz aylarında burayı tercih edecekler huzur dolu günler geçirebilir, denizin ve güneşin tadına varabilirler. Çeşme’ye göre daha sakin bir ilçe olan Urla’ya gelecekleri keyifli bir tatil beklemektedir. Ege ruhunu fazlasıyla hissedebileceğiniz bu yer zamanında Necati Cumalı, Tanju Okan ve Neyzen Tevfik gibi sanatçıların da tercihi olmuştur. Şimdi hadi gelin birlikte 5 madde üzerinde Urlayı didik didik gezelim.

Önerilen Yazı  İtalya'da Gezilmesi Gereken 5 Yer

 

 

1 Çeşmealtı


Urla’nın merkezine hemen hemen 5 kilometre mesafede bulunan Çeşmealtı, bu bölgeyi gördüğümüzde aklımıza gelecek ilk şeylerden biri yazlık evler, kamp alanları ve kafeleridir. Eskiden çok sakin bir yerken son yıllarda gelişirken hareketlenmeye başlamıştır. Tabi bu mevkiiye geldiyseniz süper ötesi bir manzarası olan Güvendik Tepesinide ziyaret etmeyi unutmayın.

 

 

2 Yücesahil Plajı


Kalabalık bir caddenin üzerinde olduğu için bazı kişiler çok tercih etmemektedir, fakat yine de Urlaya gelenlerin denize rahatça girebileceği bir yerdir. Elbette deniz keyfi yapacak o kadar çok yer varken burayı neden tercih edeyim ki ? diye düşünebilirsiniz. Ama en azından alternatif olarak burası düşünülebilir.

Önerilen Yazı  Türkiye'de Gidilebilecek 5 Kayak Merkezi

 

3 Necati Cumalı Anı ve Kültür Evi, Özbek Köyü, Malgaca İçmeleri


Ünlü yazarın evi günümüzde müze haline getirilmiştir ve ziyaretçilerini beklemektedir. Siz de birkaç saatinizi buraya ayırarak yazarın yaşadığı odalarda gezinebilir; ödülleri, film afişlerini ve kişisel eşyalarını görebilirsiniz. Temiz denizi, balık lokantaları ve iskele bölgesi ile Urla ’nın görülesi yerleri arasında yer alan Özbek Köyü de ziyaret edilebilir. Bilhassa ılıca mevsiminde turistlerin ilgi odağı olan bu noktaya da yeterli vakti olanlar uğrayabilirler. İzmir ’e ortalama 42 kilometre uzaklıkta yer alan Malgaca İçmeleri İzmir Çeşme yolunun üzerindedir.

 

 

4 Karantina Adası, Bademler Köyü


Osmanlı zamanında bulaşıcı hastalıkların topraklara girmesini önleyebilmek için kullanılmış olan ada günümüzde bazı ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Buraya kadar gelenler Klezomenai Antik Kenti’nin kalıntılarını da görebilirler.
Yeşillikler içerisinden geçerek gideceğiniz bu köy Urla’ya yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Herkesin okuma yazma bildiği ve çok sayıda milletvekili çıkarmış bu köy sosyal yapıdan birçok köyden oldukça farklıdır. Eğer bir Pazar günü Urla civarında olacaksanız köyde kurulan pazarı ziyaret edebilir ve alışveriş yapabilirsiniz.

Önerilen Yazı  Tatili Edirne'de Geçirmek İçin 5 Sebep

 

5 Urla ‘da bir gün içinde ne yapabilirim ?

  • Dilediğiniz koy ya da plajlardan bir tanesinde deniz ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz.
  • Güzel ve taze ürünlerle hazırlanmış bir kahvaltıyla güne başlayabilir, günün ilerleyen saatlerinde de ilçenin meşhur katmerinden tadabilirsiniz.
  • Eğer denk gelirseniz Urla pazarını gezebilir ve buradan bol bol alışveriş yapabilirsiniz.
  • Civarda yer alan Barbaros, Gülbahçe ve Bademler gibi köyleri ziyaret edebilirsiniz.
  • Akşam saatlerinde Sanat Sokağı’na gidebilir burada sevdiklerinizle bir akşam kahvesi içebilirsiniz veya hediyelik eşyalar bakabilirsiniz.
  • İskele’de kendinize balık ziyafeti çekebilirsiniz.
  • Erken uyanmayı seviyorsanız Güvendik Tepesi’ne gidebilir ve burada güneşin doğuşunu seyredebilirsiniz.
  • Malgaca Pazarı’nı ziyaret edebilirsiniz.
  • Özbek Köyü’nde yer alan Yüzyıllık Ağaçları görebilirsiniz.
  • Zamanınız bolsa Çeşme, Karaburun, Güzelbahçe ve Seferihisar gibi yerleri de ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir