Kapat

Uykunuzu Kaçırmak için Yapabileceğiniz 5 Şey

Anasayfa
Sağlık Uykunuzu Kaçırmak için Yapabileceğiniz 5 Şey

Az uyku sonucu veya hiç uyuyamadan geçen bir gece sonucu sabah kalkarken oldukça zorluk çekeriz. Gün içinde ara sıra uykunun gelişi bile bizleri zor duruma düşürebilir. Uykudan kalksak bile kendimizi tam olarak uyandırmak için oldukça zorlu bir süreç bizim için başlar. Uykumuzu alamadan güne başlamak ve günü bitirmeye çalışmak çok can sıkıcı olabilir. Bunun için ise uyku kaçırma yöntemlerinden bazılarını sizler için topladık.

 

 

 • Sohbet Etmek

  Uykunuzu açmak için uğraşırken çevrenizde bulunan birileri varsa onlarla bir konu hakkında sohbet etmeniz, hatta ufaktan tartışma yaratacak konulara değinmeniz uykunuzu açmanıza katkı sağlar. Eğer bulunduğunuz yerde bir kaç konuşan insan varsa ve sizde uykunuzu açmak istiyorsanız onlara katılıp 5-10 dakika konuşmanız uykunuzu kaçıracaktır. Eğer konuşmak yerine biraz sosyal medyada gezinmek, yada internet ortamında arkadaşlarınızda konuşmak uykunuzu kaçıracaktır.

 • Kahve İçmek

  Bu yöntem en çok bilinen yöntemler arasında en başta bulunanlardan dır. Kafeinli içecek denildiğinde akla ilk gelen kahve olacaktır. Tabi ki en etkili yöntemlerden birisi olmasına karşın dozajını iyi ayarlamak gerekir. 1 fincan kahvenin içerisinde 100-200 mg. arasında bir miktarda kafein bulunur. Yetişkin bir insanında alması gereken kafein miktarı budur zaten. İçtiğiniz bir fincan kahvenin etkisini göstermesi yaklaşık olarak 15-20 dakika kadar zaman alacaktır. Kafeinin sizde yaratacağı enerji duygusu ve yaratacağı uyarı sağlıklı bireylerde yaklaşık olarak 3 saate yakın derecede etkisini devam ettirir.

 • Sağlıklı Yiyecekler

  Uykunuzu alamadığınız bir güne uyandığınızda uyanık kalmak istiyorsanız yapmanız gereken en önemli şeylerden birisi çok ağır ve yağlı yiyecekler yemektense o günü hafif ve sağlıklı yiyeceklerle geçirmenizdir. Küçük ara öğün ve ana öğünlerle o günü geçirebilirsiniz. Örneğin öğle yemeğinizde salata bir kaç saat sonra ise çok az çerez ve bir elma gibi küçük atıştırmalıklar yapabilirsiniz. Elma zaten uyku kaçıran diye bilinen yiyeceklerin en başında gelmektedir. Yaptığınız bu uygulama size kesin olarak yardım edecektir.

 • Bulunduğunuz Ortamı Değiştirin

  10 dakikalık bir yürüyüş, oturduğunuz yeri değiştirmek yada her hangi bir vücut aktivitesi sayesinde vücudumuza alınan oksijen damarlarımıza, kalbimize ve beynimize verdiği enerjinin tam olarak 2 saat boyunca bize yettiği görülmüştür. Tabi bu yürüyüşü bol oksijenli ve açık hava olan alanlarda yapmanız sizin için daha iyi olacaktır. Eğer böyle bir imkanınız yoksa evdeyseniz oturduğunuz odandan bir başka odaya geçmeyi,kısa süreli bir iş yapmayı tercih edebilirsiniz. Eğer ofiste uykunuz geliyor ise tuvalete kadar gidip gelmek bile uykunuzu açmaya yeterli olacaktır.

 • Kısa Süreli Kestirmek

  5-25 dakika arasında yapacağımız kestirmeler gelen uykunuzu azaltmaya yardımcı olacaktır. Yapılacak olan bu kestirmeler gün içinde 1 defa yapılmalıdır. En doğru kestirme zamanı ise normalde yatacağınız saatten 6-7 saat geride olması gerekmektedir. Eğer normalde saat 12 de yatan biriyseniz uykusuz geçirdiğiniz bir günde yapacağınız kestirmenin akşam üzeri 17:00-18:00 arası bir saatte yapmanız gerekir. Yatacağınız bir saate yakın bir saatte yatmak pek işe yarar bir çözüm olmayacaktır.

 

Önerilen Yazı  5 Kolay Bronzlaşma Yöntemi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir