Kapat

Vücudun Su Tutmasını Önlemek İçin 5 Yol

Anasayfa
Sağlık Vücudun Su Tutmasını Önlemek İçin 5 Yol

Kişilerin doku boşlukları ve dolaşım sisteminde meydana gelen vücudun su tutması durumunda ayaklar, bacaklar ve ayak bileklerinde belirli şişlikler oluşmaktadır. Vücudun su tutması genel olarak gebe kadınlarda, yatalak hastalarda ve uzun yolculuk yapan kişilerde meydana gelmektedir. Bunların yanı sıra böbrek ve kalp yetmezliğinin de bir belirtisi olarak meydana gelebilir. Vücudunuzda aniden oluşan su tutması durumunda hemen doktora görünmeniz gerekmektedir. Ciddi sağlık problemlerinin haricindeki su tutması durumlarında aşağıda sıraladığımız etkili yolları isterseniz sizde deneyebilirsiniz. İşte, vücudunuzun su tutmasını önleyecek 5 yöntem.

 

 • #1 Tuzu Azaltmalısınız

  İçeriğinde sodyum ve klorid bulunan tuz vücudun su tutmasına neden olmaktadır. İçerisinde yer alan sodyum, vücudumuzda suyla bağlanmakta ve hücrelerin dış tarafındaki sıvı dengesini korumayla görevlidir. Sürekli olarak tuzlu yiyecekler tükettiğiniz zaman vücudunuz su tutmaktadır. Bu nedenle sodyumu yani tuzu azaltmanız gerekmektedir.

 • #2 Magnezyum Alınımını Arttırmalısınız

  Vücut için çok değerli bir mineral olan magnezyum, vücut işleyişinde 300’den fazla enzimatik reaksiyonun içinde yer alır. Günlük magnezyum alımında artırımda bulunmak vücudun su tutmasını büyük bir oranda önlemeye yardımcı olmaktadır. Magnezyum alımı yapabileceğiniz gıdalara bir kaç örnek vermek gerekirse ; Bitter çikolata, fındık, kepekli tahıllar ve yeşil yapraklı sebzeler buna örnek olarak verilmektedir.

 • #3 B6 Vitamini Alın

  Kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda en önemli rolü oynayan B6 vitamini vücudumuzun pek çok işlevinde görev yapmaktadırlar. Bu vitaminin kadınlarda adet öncesinde şişkinliği azalttığı görülmüştür. Yapılan çalışmalarda ise bunun doğruluğu tespit edilmiştir. Muz, ceviz, patates ve et B6 vitamini bakımından zengin olan besin maddeleri arasından bazılarıdır.

 • #4 Avokado

  Potasyum minerali, vücudun çalışmasına fayda sağlayan elektrik sinyallerinin gönderilmesine yardım eden bir mineraldir. Sodyum düzeyini azaltan potasyum idrarı arttırarak vücudun su tutmasını önlemektedir. Kalp sağlığını korumada da etkili olan potasyumun bulunduğu gıdaların başında avokado gelmektedir. Bunların dışında muz ve domateste de potasyum oranının oldukça yüksek olduğu meyve ve sebzedir.

 • #5 Karahindiba

  İdrar söktürücü olarak bilinen karahindiba, sıklıkla idrara çıkmayı sağladığı için vücutta su tutmayı engellemektedir. Günde 3 defa içildiği zaman idrara çıkma sayısı daha da artmaktadır. Bu sebepten dolayı da idrar artacağından dolayı vücutta su tutma oranı gittikçe en aza inmektedir.

Önerilen Yazı  Avokadonun İnsan Sağlığına 5 Faydası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir