Kapat

Vücudunuzda Ödem Olduğunun 5 Göstergesi

Anasayfa
Sağlık Vücudunuzda Ödem Olduğunun 5 Göstergesi

Ödem günümüzde en sık görülen sorunlardan bir tanesi haline gelmiştir. Bu metabolik sorun, deri altındaki dokularda veya vücudumuzun iç bölgelerinde bulunan sıvıların anormal bir şekilde birikmesi anlamına gelmektedir. Bu sorun en sık ayaklarda ve bacaklarda görülse bile, elleri, kolları, yüzü ve karın bölgesini de etkileyebilmektedir. Ödem bir hastalık olarak sınıflandırılmamış olsa da, daha ciddi sorunların habercisi olarak ortaya çıkmış bile olabilmektedir.

 

Ödem, dolaşım problemleri, lenfatik sistemindeki tıkanıklıklar ve hormonal dengesizlikler sebebiyle de görülebilir. Bazen fark edilmek zor olsa da, neredeyse her zaman vücutta birden çok belirti gösterir çünkü vücudun inflamasyon süreçlerinde bir kontrol eksikliği meydana gelebilmektedir.Bu sebeple, komplikasyonlardan kaçınmak amacıyla ödemin sebeplerini ve nasıl kontrol edileceğini bilmek önemlidir. Yazımızın devamında, ödemin belli başlı belirtilerinden ve bu sorunu önlemek anlamında çeşitli ipuçlarından bahsedeceğiz.

Önerilen Yazı  Çabuk Yağlanan Saçlar İçin 5 Doğal Yöntem

 

 • #1 El ve Ayaklarda Şişlik

  Ellerde, ayaklarda ve bacaklarda gözle görülür bir şişkinlik ödem sorununu gözlemlemek için yeterli olabilmektedir. El ve ayaklar normalden daha büyük görünür ve aşırı sıvı tutumu sebebiyle de kalp kapakçığında oluşan basınç yüzünden dolaşım problemleri meydana gelecektir.İltihaplanan diğer alanlar ise şunlar olabilir:karın, göğüs,yüz olabilmektedir.

 • #2 Halsizlik Hissi

  Bu durumun bir sonucu olarak ise vücudunuzda halsizlik hissedersiniz. Bu durum özellikle de fiziksel aktiviteler yaparken daha çok anlaşılır bir şekilde fark edilir. Sıvıların anormal bir şekilde birikmesi, kas sağlığınızı, lenfatik sisteminizi ve dolaşım sisteminizi etkiler çünkü vücut ağırlığınızı artırmaya sebep olur.

 • #3 Selülit

  Kalçalarda ve bacaklarda selülit görünümünü etkileyen birçok faktör vardır. Bununla birlikte, selülitlerin nedeni ödem olduğu zaman görüntü daha belirginleşir ve tedavi edilmesi zorlaşabilir. Pek çok harici tedavi ödemi azaltmaya yardımcı olsa dahi, daha etkili bir tedavi için öncelikle ödem problemini çözmek gerekmektedir.

 • #4 Yorgunluk ve Rahatsızlık Hissi

  Dolaşım sistemini etkilemesinden dolayı, ödem fiziksel yorgunluk ve rahatsızlık hissini de beraberinde getirebilmektedir. Kontrol edilememesi oksijen ve besinlerin hücrelere taşınmasına büyük bir oranda engel olur. Bu da fiziksel ve zihinsel performansımızı da oldukça büyük bir oranda etkilemeye sebep olur.

 • #5 Daha Az İdrara Çıkma

  Böbrekler vücuttaki sıvıları doğru bir şekilde işleyemediğinden dolayı, daha az idrara çıkmaya başlarsınız ve bu da üriner sistemdeki enfeksiyon riskini zaman içerisinde arttırmaya neden olabilmektedir. Bu yüzden özellikle sizde kendinizi gözlemleyerek bu rahatsızlığın üstesinden gelmeyi sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir