Kapat

Yalnızca Türkiye’de Yetişen 5 Bitki Türü

Anasayfa
Bitki Yalnızca Türkiye’de Yetişen 5 Bitki Türü

Her ülkenin kendi içinde yetiştirdiği o bölgeye ait olan belirli bitki türleri bulunur. Bizimde örnek verebileceğimiz yalnızca Türkiye’de yetişebilen bitki türleri bulunmaktadır. Bizlerde sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazımızda ise sadece Türkiye de yetişen bitkilerden bahsedeceğiz.

 

 

5 Anadolu Glayölü

Bu bitkinin adından da anlayabileceğiniz üzere yalnızca Türkiye’ye özgü bir bitkidir. Anadolu glayölü genel olarak kızılçam ormanlarında, maki ve kireç taşlı bölgelerde yetişmektedir. Özellikle bu bitkiye Akdeniz ve Ege bölgelerinde sıklıkla rastlanmaktadır.

Önerilen Yazı  Kuşkonmazın 5 Önemli Faydası

 

 

4 İstanbul Kardeleni

Nergisgiller familyasından olan bu bitki türü yine yalnızca Türkiye’de yetişir. Genel olarak Bolu, Bursa ve Kırklareli illerimizde yetişir. Bu bitkinin görüldüğü yerler ise Göknar ve kayın ormanlarıdır. Ocak ile nisan arasında çiçeklenme dönemleridir.

 

 

3 Kapadokya Soğanı

Bu bitkinin çiçeklerinde 6 adet taç yaprak bulunmaktadır. Kayalık ve ormanlık alanlarda yetişirler. Yerden yükseklikleri ise yaklaşık olarak 30-40 cm arasıdır. Pembe ile mor arası renk olan bu çiçekler olgunlaştıklarında beyaz rengini alırlar. Bu bitkiler haziran ile Ağustos arasında çiçeklenirler.

Önerilen Yazı  Salatalığın 5 Önemli Faydası

 

 

2 Sevgi Çiçeği

Bu bitki papatyagiller familyasından Türkiye’ye özel bir bitkidir. Bu sıralar neslinin tükenme tehlikesi ile karşı karşıyadır. Bu bitki Türkiye de yalnızca Ankara’da yetişmektedir. Tarım ilaçları nedeniyle neslinin tükenme tehlikesi altına girmesi sonucu koruma altına alınmışlardır.

 

 

1 İstanbul Nazendesi

İstanbul’un Asya yakasında yetişen bu bitkinin zengin popülasyonları bulunur.Nadir rastlanan bir bitki olan İstanbul nazendesinin koruma altına alınması gerekmektedir.

Önerilen Yazı  Hayvanlardan Farkı Olmayan 5 Bitki Türü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir