Kapat

Yaz Meyvesi Olan İncirin 5 Faydası

Anasayfa
Bitki Yaz Meyvesi Olan İncirin 5 Faydası

Lezzeti ve tadı bakımından incir, insanlık tarihinin en çok tüketilen meyvelerinden biri olabilir. Görüntüsüyle dikkat çeken incir aynı zamanda faydalarından dolayıda insanların çokca dikkatini çekmektedir. İncirin içinde bulunan antioksidan, lif, mineral ve vitaminlerden dolayı çok önemli bir gereksinimdir. Yetiştiği bölgeler Asya ve Türkiyedir. Ama yılları geçtikçe faydalarıyla dikkat çeken incir Avrupa ve Amerika kıtasında da yetiştirilmeye başlanmıştır. Neredeyse bir çok evin bahçesinde bir incir ağacı bulunuyor. İçerdiği minerallerin yanı sıra, bol miktarda B3, B6, B2 ve K vitamini içeren incir aynı zamanda çok az yağ içeriyor. Az yağ içermesi kalp sağlığı açısından inciri oldukça öne çıkarıyor. Şimdi birlikte incirin faydalarını daha detaylı olarak 5 madde üzerinde inceleyelim.

Önerilen Yazı  Taze Fasulyenin En Önemli 5 Faydası

 

1 Kemik ve Kalp sağlığına birçok yararı vardır.

İncirin önemli yararlarından biride kemik ve onu takip eden iskelet sağlığına olan faydalarıdır. İçerdiği yüksek miktarda K vitamini ve kalsiyum sayesinde kemik dokularını güçlendirirken, kemiklerin dayanıklıklarını arttırır. Bu nedenle kemik hastalıklarına karşı daha dirençli olup, yaşlılıktan kaynaklanan kemik hastalıklarına karşı bedeninizi korur. Kemik sağlığına yararı olduğu kadar kalp sağlığına da bolca yararı olan incir, yüksek seviyede potasyum içerdiği için tansiyonunuzu dengeler. Bu sebeple tansiyon sebepli kalp rahatsızlıklarına karşı direnciniz artar.

 

2Vicut temizliğine yardımcıdır aynı zamanda sindirim sorunlarının baş düşmanıdır.

İncirin antibiyotik görevi gördüğünü biliyormuydunuz? İçerisinde bulundurduğu antioksidan bakımından oldukça zengin olan incir, kan ve bağırsakların içinin temizlenmesini sağlıyor. Aynı zamanda ilerki yaşlarınızda karşılaşabileceğiniz göz ve solunum rahatsızlıklılarına karşı bedeninizi koruyucu özelliği vardır. Sindirim sistemine yüksek düzeyde katkısı olmasının birinci sebebi, içerdiği liflerdir. Tok tuttuğu ve doyum hissettirdiği için yemek yeme isteğini azaltır. Ekstra olarak bulundurduğu lifler miğdeyi oldukça sıkılaştırır. Ülser hastalığına incirin iyi geldiği söyleniyor.

Önerilen Yazı  Kış Mevsiminde İçebileceğiniz 5 Bitki Çayı

 

3 Kabızlık ve Tansiyona iyi geliyor.

Sindirim sisteminin düzenli olarak çalışmasına çok mühim katkıları bulunan incir, öncelikle kabızlık sıkıntısı çeken insanlar içinde çok önemli bir şifa kaynağıdır. Kabızlığın sebeplerinden birisi, kilo ve hareket etmemekten kaynaklanan sindirim sistemi arızalarıdır. Bağırsakların sağlıklı olarak kendi görevini görmemesi kabızlığa sebep olur. Sindirim sisteminin bütün organlarımız için ne denli önemli rol oynadığını hepimiz biliyoruz. Yine aynı şekilde içinde bulundurduğu lifler kabızlık sorununu çözmekte oldukça yararlıdır. Sindirim sisteminden bahsettikten sonra, tansiyonu da konuşmasak olmaz sanırım. Kalbin sağlıklı çalışması için incirin ona patosyum sağlayacağını konuşmuştuk. Potasyum tansiyon düzenleyicidir diyebiliriz. Bu sebeple günlük olarak incir tüketimi tansiyonunuzu düzene sokar ve yüksek tansiyon sebepli hastalıklara karşı dirençli olmanızı sağlar.

Önerilen Yazı  Hurmanın 5 Önemli Faydası

 

4 Deri hastalıklarına karşı savunucudur aynı zamanda ağrılarınızı azaltır.

İncirin en önemli özelliklerin birisi antioksidan deposu olmasıdır. Cilt bakımı için insanlara oldukça önemli tecrübeler sunmaktadır. Taze inciri ezdikten sonra teninize uygularsanız cildiniz temizlenir ve aynı zamanda beslenir. Akne sorunlarını gidermede en büyük yardımcınız olabilir. Ek olarak cildin yaşlanmasını önleyerek geciktirir. Soğuk algınlığı vb. hastalıklardan etkilendiğiniz de bedeninizde oluşan ağrılara karşı etkili olan incir, özellikle boğaz ağrılarında antibiyotik etkisi yaratır. Kuru inciri ılıtılmış su ve bal ile karıştırıp yediğinizde ağrılardan kurtulma yolunda ilk adımınızı atmış olursunuz.

 

5 İncirin saçlarınıza faydalarını duyunca şaşıracaksınız.

Fark ettiyseniz bir çok şampuan incir özlü türlerini piyasaya sürmektedir. İçerisinde zengin bir şekilde bulunan C vitamini saç diplerini güçlendirdiği gibi kafanızda bulunan derinin sağlığını da etkili şekilde korur. İçerisinde zengin bir miktarda magnezyum bulundurduğu için saçlara doğal bir görünüm kazandırmada etkili olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir