Kapat

Yeşil Çayın 5 Faydası

Anasayfa
Sağlık Yeşil Çayın 5 Faydası

Sağlıklı yaşam tutkusu olan insanların vazgeçilmezlerinden birisi yeşil çaydır. Bildiğimiz siyah çay ile aynı bitkiden olduğu halde fermente edilmeden işlenmeye başlanıldığı için yeşil siyahlaşma göstermez. Ayrıca siyah çayın tüketime hazırlanırken kaybettiği antioksidanları ihtiva eder. Yeşil çayından dilden dile dolanan faydalarının en büyük sebebi de bu antioksidandan kaynaklanıyor. Dilden dile dolanan bu faydaları ise insanların en çok merak ettiği konulardan biri haline gelmektedir. Sizler için hazırladığımız makalemizde Yeşil Çayın Faydalarından bahsediyoruz.

 

 

 • #1 Cilde Faydası

  Yeşil çayı içmenin yanı sıra cildinize uygulamanızın da cildinizi daha sağlıklı hale getirdiği görülebilir. Cilt kanseri riskini en az seviyeye getirmek, güneş yanıklarına direnç kazanmak ve genel anlamda cildi daha dayanıklı hale getirmek anlamında büyük önem taşır. Yeşil çayın bu etkisinin dışında deriye giden kılcal damarları genişleterek cildinizin daha iyi beslenmesine de yardımcı olur.

 • #2 Diş Etlerini Korur

  Yeşil çayın ağız ve diş sağlığı üzerine yapılmış olan birçok araştırma bulunur. Bu araştırmalar sonunda ise yeşil çay Porphyromonas Gingivalis başta olmak üzere insan ağzında yaşayan birçok bakteriyi öldürür veya üremesine engel olur. Diş çürümesini ve ağızda asit oluşumunu yavaşlatır, diş eti kanamasına iyi geldiği görülür. Ayrıca ağız kokusuna iyi geldiği de görülmektedir.

 • #3 Zihni Açar

  Ders çalışırken veya uyku açmaya çalışırken kahve içmek adettir. Aynı kahvede olduğu şekilde uyku açmaya yarayan kafein yeşil çayda da bulunur bu yüzden zihni açar ve konsantrasyon sağlar. Ayrıca yeşil çayda bulunan epigallokateşin gallat da benzer etkiler bulunur. Yeşil çayın pek çok sebeple oluşan beyin hücrelerinin ölümünü engellediği de görülür.

 • #4 Zayıflamaya Yardımcı Olur

  Yeşil çayın içerisinde bulunan kafein, metabolizmayı hızlandırarak daha çok kalori yakmamızı sağlar. Katşinler ise yağların enerjiye dönüştürülmesine yardım eder. Yani yağ yakmayı sağlar. Yeşil çay, iştahı kesme özelliğine sahip olduğundan dolayı zayıflarken içilebilecek bir çaydır.

 • #5 Kalp ve Damar Sağlığını Korur

  Yeşil çayın kalbe olan faydası da diğerlerinde olduğu gibi kateşinden gelir . Bunlar antioksidan oldukları için damarları ve bütün dolaşım sistemini zararlı maddelerin etkisinden korurlar. Ayrıca iltihap giderici olan kateşinler, özellikle damar çeperlerini saran endotel hücrelerin sağlığına katkı sağlar.

Önerilen Yazı  Çabuk Yağlanan Saçlar İçin 5 Doğal Yöntem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir