Kapat

Yeteri Kadar Uyumamanın Oluşturabileceği 5 Sorun

Anasayfa
Sağlık Yeteri Kadar Uyumamanın Oluşturabileceği 5 Sorun

Pek çoğumuz, hayatlarımızın belirli bir döneminde yetersiz uykunun oluşturduğu semptomları yaşamışızdır. Birçok insan yetersiz uyku uyumanın uzun vadede ciddi birçok rahatsızlığa sebep olacağını bilmese de ; kalitesiz uyku uyumak veya uyumanız gerekenden az miktarda uyuyor olmanız,konsantrasyon bozukluğuna ve kendinizi sakar, uykulu ve fiziksel olarak yorgun hissetmenize neden olabilir. Buna ilaveten, ertesi sabah da, zor bir gece geçirmiş olduğunuz yüzünüzden belli olur.

 

Dünya Sağlık Örgütüne göre; ortalama bir insan, fiziksel, duygusal ve zihinsel sağlığını koruyabilmek için, gecede 7-8 saat arası uyku uyumalıdır. Buna rağmen, iş yaşantısı, yaşam tarzı ve teknoloji, her gece uyuyacak olduğumuz uykunun biraz daha azalmasına yol açar ve gün geçtikçe daha fazla insan, uyku kalitelerinin düşmekte olduğundan şikayet eder hale gelmiştir.Yapılan bir araştırmaya göre, uyunması gereken minimum saat uykuyu, üst üste yedi gün uyumayan insanlarda, obezite, kalp hastalıkları, hafıza kaybı ve benzeri ciddi hastalıklar ortaya çıkarabilmektedir. Altı saat veya daha az uyuyan bir insansanız, yetersiz uykudan kaynaklı yaşayabileceğiniz ciddi sağlık problemlerinden haberdar gerekmektedir.İşte yetersiz bir uykudan doğabilecek 5 sorun.

Önerilen Yazı  Boyun Ağrısı Geçiren 5 Yöntem

 

 

5 Obezite

Geceleri uyumakta zorlanan veya gecede altı saatten daha az uyuyan insanların iştahlarında artış ve daha yüksek kalorili yiyecekleri yeme isteği ortaya çıkabilmektedir. Daha az uyumaktan kaynaklanan birçok hormonal değişiklik yaşarlar ve bu da iştah açıcı etkilerin oluşmasına neden olmaktadır. Ayrıca, kalitesiz uyku uzun vadede özellikle obezite gibi sorunlara yol açmaktadır. Bugüne dek yapılmış olan sayısız araştırmaya göre, düzenli ve kaliteli uyku uyuyamayan kişilerin ghrelin ve leptin seviyelerinde ciddi değişiklikler meydana gelmiştir. Bu hormonların görevleri ise, iştahı düzenlemektir.

 

 

4 Hafıza Kaybı

Kalitesiz ve yetersiz bir gece uykusu, sizi şüphesiz daha unutkan ve zor konsantre olabilen biri haline getirecektir. Ancak işin çok da bilinmeyen diğer bir tarafı var: yetersiz uyumak, uzun vadede, kavrama ile ilgili ciddi problemlere neden olabilmektedir.Arada sırada uykusuz bir gece geçiriyor olmak dahi, beyin dokusunda bazı kayıplara sebep olmaktadır. Bu olur çünkü uyumadığımız zamanlarda beyin moleküllerimizdeki kan miktarı artar ve bu da beyin hasarına neden olur. Kaliforniya Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, yetersiz uyuyor olmak ”beyin hasarı”na yol açarak durumu ileriye götürmektedir.

Önerilen Yazı  Matcha Çayının 5 Faydası

 

 

3 Kalp Hastalığı

Yetersiz uyku uyuduğunuz zamanlarda, vücudunuz daha fazla miktarda kimyasal madde ve hormon üretme eğilimindedir ki bu durum da kalp hastalığına yakalanma riskini arttırıcı bir etkendir. Bu bilgi, Avrupa Kalp Bülteni tarafından yayımlanmış olan bir araştırmaya dayanmış olan bir bilgidir. Buna göre; gecelik altı saatten daha az uyku uyuyan kişilerin kalp hastalığına yakalanma riski, diğer kişilere nazaran %48 oranında daha yüksektir. Diğer yandan, Harvard Sağlık Yayınları tarafından yayımlanmış olan bir araştırmaya göre, yetersiz uyku uyumak; yüksek tansiyon, damar tıkanıklığı ve kalp yetmezliği ile ilişkilendirilen belirli rahatsızlıklardır.

Önerilen Yazı  Ayak Mantarının 5 Ana Nedeni

 

 

2 Kansere Yakalanma Riski

Amerikan Kanser Derneği tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, yetersiz uyku, kolon veya göğüs kanseri ile ilişkilendirilebilmektedir. Bu araştırma, günde altı saat veya daha az uyku uyuyan 1240 kişi üzerinde yapılmıştır ve sonuçlara göre bu kişilerde, uzun vadede kötü huylu olabilecek bağırsak polipleri görülme riski %50 oranında daha yüksek çıkmıştır.

 

 

1 Diyabet Riski

Center for Disease Control (Hastalık Kontrol Merkezi) isimli kurum tarafından yapılan bir araştırmaya göre, düşük kaliteli uyku uyumak , kişide tip II diyabet gibi kronik hastalıkların oluşması riskini arttırmaya neden olabilmektedir. Ayrıca, kalitesiz uyuyan insanlar insüline karşı zamanla daha az duyarlı bir hale gelebilmektedirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir