Kapat

Yorgun Hissetmenizin 5 Nedeni

Anasayfa
Sağlık Yorgun Hissetmenizin 5 Nedeni

Arada bir yorgun hissetmek kesinlikle normaldir, hatta bu her insanda görülen bir durumdur. Yorgunluk kronik hale geldiği zaman bu durum sorun oluşturmaya başlar ve bir şeylerin yanlış gittiği anlamına gelir. Neden yorgun hissettiğinizi bulmalı ve daha iyi bir yaşam kalitesine sahip olabilmek için bu durumu çözmeye başlamalısınız. İşte normal bir durum olan yorgun hissetmenin bazı nedenleri.

 

 • #1 Yetersiz Beslenme

  Aşırı karbonhidrat tüketimi ve protein eksikliği şiddetli yorgunluğa büyük bir oranda sebep olabilmektedir. Karbonhidratlar hızlı bir şekilde enerji sağlayan lezzetli besinler olsalar da, vücut onları şeker olarak parçaladığından dolayı kan şekeri seviyenizi arttırır. Bunun ardından, pankreas kan şekeri seviyelerini düşürmek için yüksek düzeyde insülin üretmeyi sağlamaktadır. Bu sayede, kan şekeri seviyeleriniz bu iniş çıkışlardan geçerken, vücudunuz homeostaza ulaşmalı ve çok fazla enerji kullanmalıdır. Şeker ve karbonhidratı sık bir şekilde tüketen biri iseniz, kronik olarak yorgun hissetmeniz normaldir.

 • #2 Hareketsiz Bir Yaşam Tarzı

  Hiçbir şey yapmamak da çok fazla yorgunluğa neden olmaktadır. Aşırı hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olmak keyifli bir duygu değildir, tam aksine sürekli yorgun hissetmenize sebep olur.Bu sebeple de, ofiste oturmak ya da araba kullanmak gibi hareketsiz olmanıza neden olan bir işiniz varsa kendinizi yorgun hissedersiniz. Aksine, açık hava aktiviteleri de dahil olmak üzere, düşük tempolu fiziksel ve aerobik egzersizler, mutluluk ve uyku kalitesini ve genel sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olan mutluluk hormonlarının üretimini geliştirir. Başlangıçta büyük ihtimalle yorgun hissedersiniz fakat egzersiz yorgunluğu büyük ölçüde azaltır ve çok fazla direnç sağlamaya yardımcı olur.

 • #3 Strese Sebep Olan Durumlar

  Çözümü olmayan ve kontrol edilemeyen durumlarla uğraşmak zorunda kaldığınız zaman cesaretiniz büyük oranda kırılabilir.Sürekli devam eden bir sorun yaşıyorsanız, sizi yıpratan bir durum varsa veya hasta bir aile üyesine bakmanız gerekiyor ise yenilgiye uğradığınızı hissedebilirsiniz. Bu gibi durumlarda, biraz dinlenmeli ve kontrol edemediğiniz konuları düşünmemelisiniz. Bunu yapmak duygusal gerginliği azaltmanıza büyük bir oranda yardımcı olacaktır. Aynı zamanda, çok stresli bir iş hayatı da kronik yorgunluğa yol açabilir.Bu sebeple, kendiniz için güzel bir şeyler yapmaya çalışın ve dinlenmeyi ihmal etmeyin.

 • #4 Vitamin Mineral Eksiklikleri

  Vücudunuzun iyi çalışması açısından mikro besinler, mineraller ve vitaminler önemli maddelerdir. Bu besin maddelerinin eksiklikleri yorgunluk, halsizlik, baş dönmesi ve hatta daha ciddi tıbbi durumlarla sonuçlanabilmektedirler. Dengeli bir beslenme programı uygulamak, günde en az 5 porsiyon meyve ve sebze tüketmek vücuda ihtiyacı olan besinleri sağlamaya yardımcı olmaktadır. Aynı şekilde kuruyemiş tüketmek de oldukça faydalıdır.

 • Vücudun güneş ışığına büyük bir oranda ihtiyacı vardır. Bu sebeple sabah erken saatlerde güneşlenirseniz, öğleden sonra vücudunuzun düzgün bir şekilde D vitamini üretmesine yardımcı olmuş olursunuz. Aynı zamanda güneş ışığı vücudun sağlıklı kalmasına da büyük bir oranda yardımcı olur. Sadece güneş ışığına alarak, daha kolay bir şekilde daha iyi bir uyku kalitesi elde etmeyi başarabilirsiniz.

Önerilen Yazı  Gribe İyi Gelen 5 Bitki

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir