Kapat

Yumurta Kabuğunun Bilinmeyen 5 Kullanım Alanı

Anasayfa
Gündem Yumurta Kabuğunun Bilinmeyen 5 Kullanım Alanı

Dünya üzerinde anne sütünden sonra doğadaki en faydalı besin olarak tanımlandırılan yumurta, sadece içiyle kalmayıp kabuğuyla bile oldukça faydası olan bir yiyecektir. Yumurtanın kabuğu hem insan sağlığı açısından büyük oranda yararlı bir maddedir hem de birbirinden değişik kullanım alanlarıyla hayatı daha kolay hale getiren şeylerden bir tanesidir.

 

Genel olarak yumurta yedikten sonra kabuklarını direk olarak çöpe atarız ama yumurta kabuğunun faydalarını ve ilginç kullanım alanlarını okuduktan sonra siz de yumurta kabuklarını çöpe atmadan önce bir kez daha düşünmeyi deneyeceksinizdir. Zengin bir kalsiyum içeriği bulunduran yumurtanın kabuğu cilt açısından mucizevi faydalara sahip olduğu gibi kıyafetlerinizin beyazlatılmasında, bahçe gübrelemesinde ve daha birçok değişik alanda kullanımı bulunmaktadır. İşte sizinde şaşırarak okuyacağınız yumurtanın kullanım alanları.

 

 

 • #1 Kıyafetlerinizi Beyazlatabilirsiniz

  Yumurta kabuğunun saymakla bitmeyen ilginç faydaları arasında giysi beyazlatma gibi bir etkisi de bulunmaktadır. Bu etkiden faydalanmak adına küçük keten bir torbanın içerisine limon dilimleriyle birlikte yumurta kabuklarını atın ve iyice karıştırın. Daha sonra yaptığınız karışımın bulunduğu keten torbanızı çamaşır makinesine atın ve giysilerinizle beraber yıkanmasını sağlayın. Yıkama sonucunda ise beyaz kıyafetlerinizin renginin korunduğunu ve grilik probleminin ortadan kalktığının farkına varacaksınızdır.

 • #2 Tebeşir Yapabilirsiniz

  Eğer yumurta kabuklarından tebeşir elde etmek istiyorsanız ilk olarak yumurta kabuklarını toz haline getirin ve toz halindeki kabukların üzerine bir çay kaşığı un ve bir çay kaşığı sıcak su ilave edin ve hepsini iyice karıştırın. Bir karışıma sahip olduktan sonra karışımı bir kalem şeklini aldırın ve kağıt havlu ile güzelce sarın. Üç gün boyunca bu şeklin kurumasını bekleyin ve bu süre dolduğu zaman kendi yapmış olduğunuz tebeşirinizi kullanmaya başlayabilirsiniz. Eğer ki siz renkli tebeşir elde etmek istiyorsanız karışıma ekleyeceğiniz bir miktar gıda boyası tebeşirinizin renkli olmasının sağlayacaktır.

 • #3 Tırnak Bakımında Kullanabilirsiniz

  Yumurta kabuğunun ilginç kullanım alanlarından bir diğeri de tırnak bakımı yapmasıdır. Tırnaklarınızın çevresinde oluşan kuru bir deri ya da soyulmuş bir deri bulunmakta mı ? Eğer böyle bir probleme sahipseniz çözümü oldukça basittir. Alacağınız bir miktar yumurta zarı ile yumurta kabuğunu kırıp bir birine iyice karıştırın. Ardından oluşturduğunuz bu karışımı yumurta kabuklarının kurumaya başladığını anlamaya başlayıncaya kadar tırnaklarınıza güzelce sürün. Bu işlemi yaparken zarlı kısmın problemli alana denk geldiğinden kesin olarak emin olmanız gerekmektedir. Bu karışımı problemli bölgeye uyguladıktan sonra bantlayın ve sabah uyandığınızda bu bandı açın. Yapısında hiyaluranon gibi yararlı besinlere yer veren yumurtanın zarı ve kabuğu ; kurumuş ya da soyulmuş olan tırnak etlerini düzeltemeye başlayarak bir sonraki gün daha sağlıklı ve daha yumuşak bir görünüme kavuşmasını sağlayacaktır.

 • #4 Yumurta Kabuğunda Fide Yetiştirebilirsiniz

  Yumurta kabuğunun yardımıyla fidelerinizin daha hızlı ve daha sağlıklı şekilde büyümesini sağlayabilirsiniz. İlk önce boş bir yumurta kartonunu, temiz yumurta kabuğu yarımlarıyla doldurun ve drenaj yaratmak adına her bir boşluğun altına eşit şekilde delikler açın. Ardından her bölgedeki kabukların içerisine belirli bir miktarda toprak doldurun ve birkaç tohum ekleyin. Tohumların dikilmek için gerekli büyüklüğe eriştiği durumlarda alt bölgedeki yumurta kabuklarını kırın ve daha sonra bu tohumları kabukları ile beraber toprağa dikin. Bu sayede yumurta kabukları hem toprakta biyolojik olarak parçalanabilir hem de tohumun daha güzel büyümesini desteklemeye yardımcı olur.

 • #5 Ciltte ki Tahrişleri İyileştirebilir

  Yumurta kabuğunun cilde en önemli yararlarından birisi de tahriş olan bölgelerin daha hızlı iyileşmesine büyük oranda yardımcı olmasıdır. Yumurta kabuğunun bu özelliğinden faydalanmak adına kabukların hepsini boş bir kaba koyun ve kabın içerisine bir miktar elma sirkesi ilave edin. Yumurta kabuklarının birkaç gün boyunca elma sirkesinin olduğu kabın içerisinde beklemesini sağlayın ve ardından cildinizdeki kaşınan bölgeye ya da tahriş olmuş bölgeye bu karışımı güzelce yedirerek sürün. Birkaç uygulamanın ardından faydasını göreceksinizdir.

Önerilen Yazı  Her Gün Yapılabilecek 5 Sabah Alışkanlığı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir