Kapat

Yürüyüş Yapmanın Sağlığa 5 Faydası

Anasayfa
Sağlık Yürüyüş Yapmanın Sağlığa 5 Faydası

Her gün yaptığımız şey aslına bakılırsa yürüyüş olarak saysak bile yürüyüş ciddi manaya alındığında işten eve, işten okula gibi yürüyerek geldiğimiz bir şey değildir. Eğer yürüyüşleri bir yerden bir yere giderken iken değilde her gün düzenli olarak parkurlarda yapıyor iseniz yapılacak yürüyüşlerde yanınızda su, sağlıklı atıştırmalıklar, yedek kıyafet gibi eşyalarınızı taşıyacağınız bir çanta bulundurmanız faydalı olacaktır. Yürüyüşe başlamadan önce ekipmanların eksiksiz olması önemlidir. Yürüyüş yaparken rahat bir ayakkabı hem ayakları koruyacaktır hemde ayakların şişmesi su toplamasını önleyecektir. Fiziksel aktivite olan yürüyüş yapmanın faydaları kalp ve damar sağlığını korumada önemli bir etkendir. Kilo vermeye de yardımcı olan yürüyüş ruhsal ve zihinsel açıdan da daha iyi hissetmenize sebep olur.

Önerilen Yazı  Haşhaşın Bilinmeyen 5 Faydası

 

 

5 Kalp Sağlığı

Düzenli olarak yapılan yürüyüş aktivitesi kan akışını düzenlediği için kalp hastalıkları riskini de en aza indirir. Yapılacak olan herhangi bir fiziksel aktivite kalp sağlığı için olumlu bir etken oluşturur. Hızlı ve tempolu şekilde ve düzenli bir biçimde yapılacak olan yürüyüşler kalp hastalıklarından uzak tutar. Bu sayede kalp daha etkin kan pompalar.

 

 

4 Dolaşım Sistemi

Kalp hastalıklarını ve tansiyonu önlemeye yardımcı olan yürüyüş, aynı zamanda dolaşım ve solunum sistemini korur ve güçlendirir. Araştırmalara göre menopoz sonrası dönemde kadınlar günde 1 ya da 2 mil yürüyüş yaptıklarında felç riskleri azalmakla beraber dolaşım sistemlerinde de düzelme gözlenir.

Önerilen Yazı  Ayak Şişmesinden Kurtulmanın 5 Yolu

 

 

3 Kemik Sağlığı

Menopoz sonrasında özellikle kadınlarda görülen kemik erimesi riskini %40 oranından %30 oranına düşüren yürüyüş, düzenli olarak yapıldığı halde osteoporoz gibi diğer bazı kemik hastalıklarını azaltır ve kemikleri güçlendirir. Günde 30 dakika olarak yapılacak olan yürüyüşler kemik yoğunluğunu arttırır ve kemik sağlığını korur.

 

 

2 Kilo Kontrolü

Tempolu bir şekilde yapılacak olan 30 dakikalık bir yürüyüş yaklaşık olarak 200 kalorinin yanmasına sebep olmaktadır. Dışarıdan bakılınca sakin bir aktivite olarak gözlenen yürüyüş kilo vermede etkili bir aktivitedir. Araştırmaya göre diyet ile yapılan 30 dakikalık yürüyüş diyabete karşı korumaktadır. Diğer bir araştırma ise 15 dakika yürüyüş yapmak ise az yemek yemek ile kilo almanızı önleyecektir.

Önerilen Yazı  Detoksun 5 Önemli Faydası

 

 

1 Stres

Araştırmalara göre günlük düzenli olarak yapılan yürüyüşler kişilerin kendilerini daha rahatlamış ve mutlu hissettiği görülmektedir. Çünkü yürüyüş yaparken salgılanan endorfin hormonu ağrı kesici ve sakinleştirici etki gösterir. Sürekli hareketsiz duran kadınların, yürüyüş yaptıkları zaman, stres oranlarının azaldığı ve daha iyi hissettikleri görülmüştür. Yürüyüş yapmak beyindeki kan akışını düzenlediği için stres ile mücadele de etkin rol oynar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir