Kapat

Yüz Temizliğinde Yapılan 5 Hata

Anasayfa
Kadın Yüz Temizliğinde Yapılan 5 Hata

Sağlıklı ve diri bir cilde sahip olmak için, temizleme oldukça önemli bir etkendir. Yüz temizliğinde yapılan hatalar ise bu durumun önünde bir engel oluşturmaktadır. Yani daha güzel olmak istiyorsak , bakımımızı düzenli ve doğru bir biçimde yapmamız oldukça önemlidir. Her ne kadar çok bakımlı olmak için efor sarf etsek de, bazı zamanlar yaptığımız yanlışlar da olmuyor değildir. Bu yüzden, ilgili hataları iyi tahlil etmemiz gerekiyor ki bir daha aynı yanlışları tekrarlamayalım. İşte yüz temizliğinde ve genel olarak cilt temizliğinde yapılan hatalar.

 

 • #5 Cildinizi Çok Yıkamayın

  Evet, cildinizin de bir yağ dengesi söz konusudur. Bu yüzden sürekli olarak cildinizi temizliyorsanız, bu durumda doğal dengeyi bozuyorsunuz demektir. Bundan ötürü de cildiniz de yıpranmalar meydana gelebilir. Eğer ki cildinizin mevcut yağ dengesi bozulmuş ise, bu durum cilt sorunlarını da beraberinde getirebilmektedir. Bu yüzden gerekli olmadığı müddetçe, cildinizi sürekli olarak temizlemekten kaçının. İhtiyaç duyulduğu süreler içerisinde yüzünüzü temizlemeye özen gösterin.

 • #4 Durulamayı Unutmayın

  Cildinizi temizledikten sonra, durulamayı kesinlikle unutmamalısınız. Çünkü cildinizi temizledikten sonra kullandığınız ürünler gözeneklerinizi olası bir şekilde tıkanmasına neden olabilir. Kullanılan yoğun kıvamlı ve çözünmesi zor ürünler; doğru ve yeterli şekilde durulanmadığı vakit, ciltte kalıntı bırakmaktadırlar. Bu nedenle bu tür ürünler cilde çöreklenmeden evvel, durulanmasına özen göstermeniz gerekmektedir. Özellikle alın çizgisi, yanak kenarları ve çene altı unutulan ve temizleyici kalıntılarına terk edilen bölgelerdendir. Bunun önüne geçebilmek için, cildinizi temizledikten sonra, bol su ile durumaya özen gösteriniz.

 • #3 Yüzünüzü Tam Kurulamayın

  Yüz yıkama sonrasında hemen havluya sarılan kişilerdenseniz yanlış yoldasınız demektir. Dermatoloji uzmanları cildin yıkandıktan sonra mümkünse bu suyu çekmesi için bir süre bekletilmesinin doğru olduğunu söylemektedirler. Bunun yerine az bir şekilde kurulayarak nemli de bırakabilirsiniz. Aynı zamanda kişisel havlu kullanımınıza özen göstermeniz de bu noktada önemli olacaktır. Aksi takdirde cildiniz aile üyelerinin akne ve sivilcelerine yatkınlık gösterebilmektedir.

 • #2 Yüzünüzü Yıkadıktan Sonra Hemen Nemlendirin

  Yüzünüzü yıkadıktan ve peeling uyguladıktan sonra oluşan pürüzsüzlüğe kapılıp nemlendiriciyi sakın bekletmeye almayın. Açılan gözeneklerle dışarıdan gelen her uygulamayı kabul edecek olan cilt, yıkama sonrası nemlendiriciyi kolayca kabul edecek ve özümseyecektir. Ancak beklendiği takdirde kuruyan cilt nemlendiriciyi emmeyecek ve yağlı bir görüntüye maruz kalacaksınız.

 • #1 Haftada 2 Kereden Fazla Peeling Yapmayın

  Yüze yapılan en bilindik bakımlardan olan peeling, aşırıya kaçıldığı vakit korkutucu sonuçlar doğurabilmektedir. Yüzdeki ölü deriyi soyan ve gözenekleri tıkanıklıktan kurtararak açan peeling haftada en fazla iki kere yapılması önerilmektedir. Bunun yanında peeling için kullanılan doğal ya da kozmetik ürünlerin cilde olan etkisi de oldukça önemlidir. Her ürün her cilde uyumlu olmayacağından ilk peeling sonrası ürünün cildinizdeki etkisini gözlemlemeniz ve o gözlem sonucunda uygulamaya devam edip etmeyeceğinize karar vermeniz gerekmektedir.

Önerilen Yazı  Pırlanta Yüzük Rehberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir