Kapat

Yüzmenin Vücuda Sağladığı 5 Fayda

Anasayfa
Spor Yüzmenin Vücuda Sağladığı 5 Fayda

Yüzmenin faydalarını nedir diye düşünecek olursak yapılan araştırmalar tarafından ortaya belirli yararları çıkartılmıştır. Yüzmenin bilmediğimiz müthiş faydaları önümüze çıkmakla berinde bunları incelediğimizde ise yüzme vücudumuzun yaklaşık olarak her bölgesine etki ettiğini görmekteyiz.

 

Tek başına tüm spor egzersiz ihtiyaçlarımızı karşılayacak özeliklere sahip olan, her yaşta kişinin yapabileceği yararı çok olan bir spordur. Vücudumuzun sağlığı için oldukça önemi ve etkisi bulunan spor olarak yerini almaktadır. Birçok doktor ve sağlıklı yaşam uzmanı tarafından tavsiye edilen yüzmenin faydaları aşağıdakilerdir.

 

 • #1 Kemik Sorunlarına Pozitif Yönde Etki Sağlar

  Uzun süreli kas ve eklem problemi bulunan insanlarda fiziksel ve fizyolojik aktivite olarak kesinlikle yüzmeden rahatlıkla faydalanabilirler. Su insanın büyük oranda kas, eklem ve dokuların vücudun diğer organlarıyla ve bölgeleriyle işbirliği sayesinde içinde veya bağımsız şekilde çalışması için omurga üzerindeki baskıyı azaltmada büyük bir oranda yardımcı olur. Eğer kemik iltihabı gibi belirli sorunlarınız varsa yüzme sizin için diğer egzersizlerden farklı olan bir alternatif olacaktır ve aynı zamanda sağlık sorunlarınızın giderilmesi açısından size büyük fayda sağlayacaktır.

 • #2 Diyabet Riskini Düşürür

  Kişinin Yüzmeyle beraber bütün kasları çalışır bir hale gelir ve yağ depolarındaki birikim de en az seviyeye indirilir. Bu durumda da insülin dokuların duyarlılığı artarak diyabet riski de en az seviyeye düşer. Eğer diyabetliyseniz, yüzerek, diğer egzersizlerde bulunan koşullardan daha rahat hissedersiniz ve hipoglisemi için de bir neden yaratmamış olursunuz. Eğer herhangi bir sorununuz bulunuyorsa, yine de mutlaka önce doktorunuzla yüzme hakkında detaylı bir şekilde konuşmanız gerekmektedir.

 • #3 Kilo Kontrolü

  Özellikle 30 dakika boyunca yapılan kurbağalama yüzüş sayesinde, yaklaşık olarak 367 Kcal’nin yanmasını sağlamaktadır. Yüzen kişinin yüzme hızına ve kilosuna bağlı olarakta bu kalori değerleri bazı değişimler gösterebilmektedir. Yarım saat yapılan bir ritimli yürüyüş ile yakılan kalori sadece 99 Kcal ya da bisiklet sürülerek yakılan kalori ise yaklaşık olarak 240 Kcal civarındadır. Buradan da anlayacağımız üzere, yüzme ile yakılan kalorinin değeri ortaya çıkmaktadır. Böylece yüzme, kişilere ideal ve sağlıklı bir kilo kontrolü sağlamaktadır. Aslında yüzme, kilo vermeye yardımcı bir fiziksel aktivite olarak görülmez, fakat yüzme özellikle bel çevresinde oluşan yağların erimesine büyük bir oranda yardımcı olan bir spordur. Yüzme sırasında birçok farklı tür kaslar harekete geçtiği için, yüzme vücudu şekillendirmeye yardımcı olan fiziksel bir aktivitedir.

 • #4 Stres

  Dünya çapında yaklaşık 4000 yüzücü üzerinden yapılan büyük bir araştırmaya göre, yüzücülerin, yüzme faaliyetini gevşetici ve rahatlatıcı bir spor olarak bulduğu ortaya çıkarılmıştır. Yine yapılan bazı araştırmalara göre yüzme, mutluluk hormonu olarak da bilinen seratonin hormonunun salgılanmasını etkilemeye yardımcı olan bir egzersiz olarak görülmüştür. Yüzme, stres düzeyini en aza indirir, sinirleri gevşetir ve rahatlatır, ruhsal açıdan da sizin çok daha iyi hissetmenizi sağlar. Su içinde yapılan bir aktivite olan yüzme, öfke ve sinirlilik gibi ruhsal durumların sakinleşerek azalmasına yardımcı olmaktadır.

 • #5 Kalp Sağlığı

  Yüzüldüğü zaman su, vücudu sararak vücuda belirli bir basınç uygular. Bu durumda da ,kan dolaşımının daha etkin faaliyet göstermesini sağlar bir hale getirmektedir. Kalp ritimlerini de düzenleyen yüzme, kan dolaşımını düzenleyerek kalp sağlığını büyük oranda korumaya alır. Aynı zamanda yüzme, akciğerin solunum kapasitesini zaman içerisinde geliştirir ve kalbe daha çok temiz kanın ulaşımının artmasını sağlar. Bundan dolayı yüzme, diğer egzersiz türlerine göre daha çok kalp sağlığını desteklemekte olan bir spordur.

 

Önerilen Yazı  16-17 Sezonu Süper Lig En Çok Kazanan 5 Futbolcu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir