Kapat

Zahter Bitkisinin 5 Önemli Faydası

Anasayfa
Bitki Zahter Bitkisinin 5 Önemli Faydası

Narin, hoş kokusu ile zahter yaygın olarak Doğu Avrupa ve Amerikan mutfaklarında kullanılan günümüzde ise popüler bir ot haline gelmiştir. Botanik olarak, lamiaceae ailesine ait olduğu bilinir ve Latince ismi satureja hortensis olarak bilinmektedir. Farklı iklim koşullarına da uyum sağlayabilen zahter, büyümek adına güneşe ihtiyaç duymaktadır. Genel olarak yüksekliği yaklaşık 40-60 santimetreye ulaşabilmektedir. Bitkinin koyu yeşil, düzgün yaprakları ve küçük mor çiçekleri açmaktadır. Birkaç yabancı çeşidi dışında ise bahçe zahterleri de bulunabilmektedir. Özellikle de bitkisel bir çay olarak günümüzde kullanılmaktadır. Akdeniz ve Orta Doğu ülkelerinde yetişen ve yüksek uçucu yağ içeriği bulunan zahter, karvakrol ve timol kimyasal bileşiklerini barındırmaktadır.

 

 • #1 Vitamin ve Minarel Açısından Zengindir

  Birkaç temel mineraller ve vitaminler bakımından zengin olan zahter, aynı zamanda, optimum sağlık sağlanmasına da büyük bir oranda yardımcı olmaktadır. Zahter yaprakları potasyum, demir, kalsiyum, magnezyum, manganez, çinko ve selenyum açısından bizlere fayda sağlayacak oranda mükemmel bir kaynaktır. Potasyum, hücrelerin fonksiyonunda da oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Aynı zamanda, kalp hızı ve kan basıncına da büyük bir oranda etkisi bulunmaktadır. Manganez içeriği ise, antioksidan şeklinde çalışmaktadır. Demir bilindiği kırmızı kan hücrelerinin oluşturulması açısından vücut tarafından kullanılmaktadır.

 • #2 Sindirim Sistemini Destekler

  Zahter ile hazırlanan çay bozuk mide, şişkinlik ve ishal açısından oldukça rahatlatıcı bir özellik göstererek sindirim sistemini desteklemektedir. Özellikle de, ishali önlemek adına bir tonik olarak kullanılabilmektedir. Hafif bir diüretik olan zahter, idrar söktürücü olarak bizlere fayda sağlamaktadır. Zahter çayı içmek aynı zamanda sağlıklı bir karaciğer ve mesane sağlığı açısından da son derece etkilidir.

 • #3 Kanserden Korur

  Zahterde bulunan C vitamini antioksidan olarak çalışmakta ve serbest radikallerle büyük bir oranda mücadele etmektedir. Bu sayede de, serbest kalmaması adına iltihabı da önlemektedir. A vitamini ise diğer yandan,  sağlıklı mukus zarları ve cildin koruması adına yardımcı olmaktadır. Göz sağlığı açısından da iyi bir destekçi olan A vitamini, akciğer ve ağız boşluğu kanserinden de korumaktadır.

 • #4 Kolestrolü Düşürmeye Yardımcı Olur

  Pek çok açıdan fayda sağlayabilen zahter bitkisi, antioksidan özellikler göstermektedir. Aynı zamanda, iyi bir lif kaynağı olan zahter bitkisi kötü kolesterolü düşürmek açısından da yardımcı olabilmektedir. Diğer yandan, vücuttaki iyi kolesterol düzeylerini de artırmaktadır. Büyük miktarda B vitamini, demir, kalsiyum ve çinko içeriği bulunan zahter, sağlığı da büyük bir oranda desteklemektedir.

 • #5 Genel Sağlık İçin Faydalıdır

  Zahter baş ağrısı, kolik, öksürük ve mide bozuklukları gibi bir dizi sağlık rahatsızlıklarını büyük bir oranda tedavi etmek için kullanılır. Bu bitki tüberküloz hastalığının tedavisinde bile oldukça etkili olabilmektedir. İçerisine biraz bal katılarak hazırlanan zahter çayı öksürük gibi bazı durumlarda oldukça faydalı olabilmektedir. Eğer rahatsız edici öksürük nöbetleri geçiriyorsanız, hemen kendinize özel olarak bir fincan zahter çayı hazırlamalısınız.

Önerilen Yazı  Yaz Meyvesi Olan İncirin 5 Faydası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir