Kapat

Zeytinin 5 Önemli Faydası Nedir ?

Anasayfa
Sağlık Zeytinin 5 Önemli Faydası Nedir ?

Zeytin, zeytingiller familyasına ait olan, Akdeniz iklimine özgü bir ağaç türü arasındadır ve meyvesi yenilmektedir. Zeytin ağacı yaklaşık olarak 10 metreye kadar boylanabilen, sık dallı, yayvan tepeli, yeşil yapraklı olan bir ağaçtır. Geniş, kıvrımlı, yumru yumru bir gövdesi bulunur. Ağacın tepesi, yaklaşık olarak uzayan boyu kadar her sene genişlemeye devam eder. Zeytin ağacı uzun ömüre sahip olan bir ağaçtır, yaklaşık 2000 yıl kadar yaşayabilir. Zeytin ağacına düzgün koşullarda bakıldığı zaman 5 ile 6 yıl içerisinde meyvelerini vermeye başlamaktadır. Fakat bir zeytin ağacının en verimli dönemi 35 ile 150 yaşlarının arası olmaktadır.

 

Zeytin ağacı bir yıl çok fazla diğer yıl ise kendisini dinlenmeye bırakarak daha az zeytin verebilmektedir. Meyveleri olan zeytinden zeytinyağı elde edilmektedir. Aynı zamanda zeytin dünyada en fazla üretilen meyve bitkilerinin arasında yer almaktadır. Aynı zamanda da zeytin denilen zeytinin meyvesi, zeytinyağı kaynağı olarak Akdeniz bölgesinde büyük bir oranda tarımsal alanda büyük bir öneme sahiptir. Zeytin sonbahar ve kış aylarında hasat edilmeye başlanmaktadır. Daha spesifik olarak Kuzey Yarımküre de, yeşil zeytin Ekim ortasından Kasım sonuna kadar toplanmaya devam edilmektedir. Siyah zeytin Kasım ortasından Ocak veya Şubat sonuna kadar toplanmaya devam edilir. Güney Avrupa’da, hasat kışın birkaç hafta içinde yapılır, ancak zaman her ülkeye ve mevsime göre bazı değişiklikler göstermektedir.

Önerilen Yazı  Kış Aylarında Cildinizi Canlı Tutacak 5 Besin

 

Önceki zamanlarda yeşil daha da olgunlaştığında siyah rengini alan zeytinde A, C, E vitaminleri, kalsiyum, protein, kükürt, klor ile değerli mineraller bol miktarda bulunmaktadır. Bulunan bu besinler sayesinde insan sağlığı açısından büyük oranda etkili bir üründür. Yapılmış olan birçok araştırmada zeytinin insan için en gerekli temel ihtiyaç olduğu kanıtlanmış ve sağlık üzerinde etkileri olduğu da gözlemlenmiştir. Zeytinin kalp sağlığını koruma, kilo vermeye yardımcı olma, cilt ve saç sağlığını koruma gibi pek çok faydası vardır. Fakat zeytinin içerisinde bulunan minerallerin vücut adına faydalı olabilmesi içinde tüketim miktarı önemli bir rol oynamaktadır. Bu besinin sağlık ve insan vücudu açısından bazı faydaları aşağıdakiler gibidir.

 

 • #1 Sindirim

  Hem E vitamini hem de doymamış yağ oranından dolayı zeytinin sindirim sistemine büyük bir oranda etkisi bulunur. Hatta kolon kanseri riskini de zaman içinde azaltıyor olması ile ilişkilendirilebilir. Fakat bu riskin azaltılması  adına düzenli bir şekilde zeytin tüketmek gerekmektedir. Zeytinin bir diğer koruyucu özelliği ise ülser ve gastrit üzerinde olumlu bir etkiye sahip olmasıdır, bu sebepten dolayı da kabızlığa karşı da etkin bir koruyucu görevi görür. Bu sayede zeytin safra taşı oluşumu engellemektedir ve ilaçlardan çok daha doğal safra ve pankreas hormonlarının salgılanmasını büyük bir oranda sağlamaktadır.Siyah zeytin günlük porsiyon miktarı olacak kadar tüketildiği zaman vücudun günlük olarak ihtiyaç duyduğu lif oranının % 17’sini karşılamaya yetmektedir. Böylelikle sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmamız zaman içerisinde gerçekleşir.

 • #2 Kanser

  Zeytinin antioksidan ve anti enflamatuar özelliklere sahip olması açısından onun kanser koruyucusu bir besin haline getirmiştir. Bu sebepten dolayı zeytin bizleri kronik oksidatif stres ve kronik inflamasyon gibi insan sağlığı adına tehlikeli durumlardan büyük bir oranda korumaktadır. Özellikle de E vitamini açısından zengin oluşu hücrelerin korunması açısından büyük bir önem taşımaktadır. Buna ek olarak zeytinin DNAlar için faydalı olan nadir besinler arasında olduğunu söylenmektedir.

 • #3 Cilt Sağlığı

  Zeytinyağı asitleri ve hidrat içermesinin yanı sıra antioksidanlar açısından da zeytin oldukça zengin bir besindir. Buna ek olarak ise cilde en iyi gelen vitamin açısından da E vitamini deposu olarak görülür. Bu sebepten dolayı insanları cilt kanserinden korumaktadır ve kişilerin yumuşak ve sağlıklı ciltlere sahip olmasına büyük oranda sebep olmaktadır. Aynı zamanda bunların yanında yaşlanma kaynaklı cilt kırışıklıkları ve hastalıklarına karşıda koruyucu bir görevi vardır.

 • #4 Dolaşım Sistemi

  Serbest radikallerin insanların kolesterolünü olumsuz yönde etkiledikleri bilinmektedir ve kan damarlarına büyük bir oranda zarar vererek kalp krizine de neden olabilmektedirler. Zeytin bol miktarda antioksidana ev sahipliği yapmaktadır ve bunun sonucunda ise kalp hastalıklarına karşı bize kalkan görevi görmektedir. Bu konuda yapılmış olan araştırmaların vermiş olduğu sonuç sayesinde, zeytinin kan basıncı üzerinde olumlu etkiler ortaya koyduğu meydana çıkarılmıştır. Buna ek olarak ise kan hücreleri üzerinden de büyük oranda iyi bir etkiye sahiptir.

 • #5 Alerji

  Yapılan çalışmalarla sonucunda zeytinin alerjilere karşı büyük bir oranda önleyici bir etkisi olduğu desteklenmiştir. Özellikle de solunum yolu alerjilerinde de büyük oranda fayda sağlamaktadır. Aslına bakarsak eğer genel alerjik durumların tümünde etkin bir role sahip olarak bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir